Jak udržet veřejná média nestranná? Podmínkou je finanční nezávislost, shodují se jejich ředitelé

Způsob výběru koncesionářských poplatků nebo nezávislost médií veřejné služby na politicích. I o tom se mluvilo na úterním semináři Média veřejné služby a jak je udržet při životě, který v Poslanecké sněmovně pořádala Masarykova demokratická akademie. Akce se zúčastnili i ředitelé Českého rozhlasu a České televize nebo ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Khalil Baalbaki/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

Financování veřejnoprávních médií prostřednictvím koncesionářských poplatků je podle ministra Staňka ověřenou a nejlepší možnou cestou. „Jsem přesvědčen, že právě tato forma je dostatečnou zárukou svobody a poskytování objektivních informací,“ prohlásil. 

Veřejnoprávní média čelí útokům, Češi jim ale důvěřují, ukazuje mezinárodní studie

Číst článek

Mediální odborník Milan Šmíd řekl, že je nutné otevřít diskusi o výši koncesionářských poplatků, které se už řadu let neměnily, přestože příjmy českých domácností stoupají. Placení poplatků za přijímač je podle něho v dnešní době už přežitou formou – poplatky by se tak mohly platit například na domácnost nebo na hlavu.

Ředitel České televize Petr Dvořák v debatě naznačil, že se ze strany politiků vůči médiím objevují v poslední době výraznější tlaky a někdy i útoky.

„Média veřejné služby, která jsou dostatečně respektovaná a dostatečně vnitřně silná, jsou schopna těmto atakům čelit, pokud v jejich řadách fungují lidé, kteří mají vnitřní novinářskou integritu a kteří vědí, že kolem nich je postavená jakási obranná zeď, která jim tu politickou nezávislost zajišťuje,“ řekl Dvořák. 

Otázka financování

Podmínkou nezávislosti veřejnoprávních médií je podle Dvořáka nezávislost jejich financování na státním rozpočtu. V tom se shodl s ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem.

„Ten stávající systém plné nezávislosti na státním rozpočtu či na jakýchkoli státem garantovaných zdrojích považuju za nejlepší možný způsob financování. Myslím, že nám řada západoevropských zemí tento způsob závidí,“ uvedl Zavoral.

Dále dodal, že zákon o Českém rozhlase je v řadě oblastí zastaralý – pochází totiž už z roku 1991. Ředitel Českého rozhlasu ovšem zároveň varoval před výraznými zásahy a kreativitou zákonodárců v případě novelizace zákona.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme