Veřejnost má víc mluvit do přípravy zákonů, navrhuje vláda

Při vzniku zákonů by měla ministerstva víc spolupracovat s veřejností. Resortům to dnes doporučila úřednická vláda Jana Fischera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina | Foto: Tomáš Adamec

Víc než tři tisíce připomínek přišlo vloni k návrhu nového občanského zákoníku na ministerstvo spravedlnosti. Asi polovina z nich byla zásadního charakteru a ministerstvo se je snažilo při přípravě dokumentu zohlednit.

Přesně takhle by podle ministra vnitra Martina Peciny mělo nově vypadat zapojení veřejnosti do přípravy důležitých zákonů. Ministerstvům dnes stejnou praxi doporučila vláda. Dosud totiž lidé takovou možnost neměli.

"V případě, že se materiál tvoří pouze mezi resorty, tak nemá ani odborná veřejnost, nemluvě o laické veřejnosti, šanci se k tvorbě dokumentů nějakým efektivním způsobem vyjadřovat," vysvětlil Pecina.

Lobbování přes poslance škodí

Důsledkem je pak podle něj snaha různých profesních a zájmových skupin lobbovat v Poslanecké sněmovně a prostřednictvím příznivě nakloněných poslanců ovlivňovat konečnou podobu příslušného dokumentu. "To je ke škodě legislativního procesu," podotkl ministr.

Nově by podle něj mělo existovat několik způsobů, jak laickou i odbornou veřejnost do přípravy materiálů zapojit - od prostého informování přes připomínkovací proces a konzultace až po jistý stupeň partnerství, zejména pak s odborníky.

Pecina doplnil, že vláda o problematice jednala na základě únorového zadání, které schválila ještě koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme