Veřejnost se naposledy rozloučí s Milanem Paumerem

V Poděbradech dnes bude pohřben Milan Paumer. Posledního rozloučení s ním se zúčastní mimo jiné premiér Petr Nečas nebo předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Paumer, člen skupiny bratří Mašínů | Zdroj: ČTK

Po komunistickém převratu v únoru 1948 se účastnil organizace i provádění záškodných akcí namířených proti tehdejšímu totalitnímu režimu.

V roce 1953 se spolu se syny generála Josefa Mašína, Ctiradem a Josefem, pokusil prostřílet na Západ. Po dramatickém, 29 dnů trvajícím útěku přes Východní Německo, se všem třem nakonec podařilo dostat do amerického sektoru. Další dva členové skupiny byli dopadeni, vydáni zpět do Československa a popraveni.

Podle spolubojovníka Milana Paumera - Ctirada Mašína, šlo ale o legitimní válečnou akci.

„Byla to válka, kterou vyhlásili komunisté. Jestliže se tehdy někdo našemu odboji postavil, neudělal ve svém zájmu příliš dobře. Občanská válka není totiž soudní jednání, kde se lidé hádají o slovíčka. Bylo to kdo z koho,“ uvedl Mašín pro Radiožurnál.

Dlouhá léta žil Milan Paumer ve Spojených státech. Do republiky se vrátil v roce 2001 a aktivně se účastnil politického dění. Byl čestným čenem Klubu politických vězňů, Někdejší premiér Mirek Topolánek jej spolu s Mašíny navrhoval na vysoké státní vyznamenání.

Jakub Šídlo, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme