Veřejnost se naposledy rozloučila s herečkou Stellou Zázvorkovou

Česká veřejnost se dnes rozloučila se Stellou Zázvorkovou. Známá herečka zemřela minulý týden v úterý ve věku 83 let ve svém bytě v Praze - Dejvicích. První pietní akt se dopoledne uskutečnil v pražském Divadle ABC, kde působila 45 let. Odpoledne následoval obřad ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. Stellu Zázvorkovou vyprovodily na poslední cestu stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stella Zázvorková | Foto: ČTK

V Divadle ABC dopoledne zavládl smutek a tichá harmonie. Všichni přítomní ocenili noblesu a rozhled Stelly Zázvorkové. Připomněli také její originální a opravdovou lidovost. Obřad provázela koláž z písniček Voskovce, Wericha a Ježka. Hosté si také poslechli úryvek rozhovoru, který s herečkou v roce 1998 vedl Robert Tamchyna z Českého rozhlasu.

Smuteční projevy přednesli ředitel divadla Milan Schejbal, šéf Herecké asociace Václav Postránecký, ale i Jiřina Bohdalová a Naďa Konvalinková. Ministr kultury Pavel Dostál si myslí, že lidé jako Stella Zázvorková odcházejí do jiné dimenze doprovázeni slzami i úsměvem: "Existuje takový klaunský epitaf na hrobě jednoho velkého klauna, a ten zní: Jen když za slzou přijde smích, uvěřím, že jste mě měli rádi."

Poslední rozloučení proběhlo v Praze - Strašnicích

Ministr kultury byl řečníkem při druhém obřadu ve strašnickém krematoriu. V projevu mimo jiné o Zázvorkové řekl: "Její povaha přinášela pohodu, moudrost, laskavost, dobrou náladu, nakažlivý optimismus, ale i světlo do tmy." Velká obřadní síň byla zcela zaplněna.

Rakev na katafalku obklopovaly květiny a nechyběly věnce, například od prezidenta Václava Klause, premiéra Jiřího Paroubka, předsedy Senátu Přemysla Sobotky nebo Herecké asociace a Českého rozhlasu. Na začátku pietního aktu zazpívala Lucie Bílá písně Ave Maria a Pie Jesu za doprovodu chlapeckého sboru Boni Pueri z Hradce Králové.

Stella Zázvorková zářila na jevišti, ve filmu i v televizi

Stella Zázvorková byla téměř třicet let členkou Městských divadel pražských, hrála ale i na mnoha dalších pražských scénách. Ve 40. letech se objevovala na pódiu divadla Větrník, později byla členkou Divadla Satiry, Realistického divadla nebo Divadla E. F. Buriana.

Nezapomenutelné jsou její filmové role - objevovala se v titulech, které jsou dnes ve zlatém fondu české a československé kinematografie. Jde například o snímky Anděl na horách, Pane, vy jste vdova!, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, či nezapomenutelné role z nedávných let ve filmech Kolja, Pelíšky, Kytice a Babí léto.

Do paměti televizních diváků se paní Stella asi nejvíc zapsala svým excelentním výkonem po boku Jana Wericha v Čechovově hře Medvěd. Právě na přítele Wericha i na další už zesnulé herecké kolegy vzpomínala před čtyřmi lety. "Věřím, že někde, v nějakém kosmickém kadlubu, existuje divadlo, kde se všichni jednoho krásného dne sejdeme."

Eva Hůlková, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme