Veřejnost se naposledy rozloučila s herečkou Stellou Zázvorkovou

Česká veřejnost se dnes rozloučila se Stellou Zázvorkovou. Známá herečka zemřela minulý týden v úterý ve věku 83 let ve svém bytě v Praze - Dejvicích. První pietní akt se dopoledne uskutečnil v pražském Divadle ABC, kde působila 45 let. Odpoledne následoval obřad ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. Stellu Zázvorkovou vyprovodily na poslední cestu stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stella Zázvorková | Zdroj: ČTK

V Divadle ABC dopoledne zavládl smutek a tichá harmonie. Všichni přítomní ocenili noblesu a rozhled Stelly Zázvorkové. Připomněli také její originální a opravdovou lidovost. Obřad provázela koláž z písniček Voskovce, Wericha a Ježka. Hosté si také poslechli úryvek rozhovoru, který s herečkou v roce 1998 vedl Robert Tamchyna z Českého rozhlasu.

Smuteční projevy přednesli ředitel divadla Milan Schejbal, šéf Herecké asociace Václav Postránecký, ale i Jiřina Bohdalová a Naďa Konvalinková. Ministr kultury Pavel Dostál si myslí, že lidé jako Stella Zázvorková odcházejí do jiné dimenze doprovázeni slzami i úsměvem: "Existuje takový klaunský epitaf na hrobě jednoho velkého klauna, a ten zní: Jen když za slzou přijde smích, uvěřím, že jste mě měli rádi."

Poslední rozloučení proběhlo v Praze - Strašnicích

Ministr kultury byl řečníkem při druhém obřadu ve strašnickém krematoriu. V projevu mimo jiné o Zázvorkové řekl: "Její povaha přinášela pohodu, moudrost, laskavost, dobrou náladu, nakažlivý optimismus, ale i světlo do tmy." Velká obřadní síň byla zcela zaplněna.

Rakev na katafalku obklopovaly květiny a nechyběly věnce, například od prezidenta Václava Klause, premiéra Jiřího Paroubka, předsedy Senátu Přemysla Sobotky nebo Herecké asociace a Českého rozhlasu. Na začátku pietního aktu zazpívala Lucie Bílá písně Ave Maria a Pie Jesu za doprovodu chlapeckého sboru Boni Pueri z Hradce Králové.

Stella Zázvorková zářila na jevišti, ve filmu i v televizi

Stella Zázvorková byla téměř třicet let členkou Městských divadel pražských, hrála ale i na mnoha dalších pražských scénách. Ve 40. letech se objevovala na pódiu divadla Větrník, později byla členkou Divadla Satiry, Realistického divadla nebo Divadla E. F. Buriana.

Nezapomenutelné jsou její filmové role - objevovala se v titulech, které jsou dnes ve zlatém fondu české a československé kinematografie. Jde například o snímky Anděl na horách, Pane, vy jste vdova!, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, či nezapomenutelné role z nedávných let ve filmech Kolja, Pelíšky, Kytice a Babí léto.

Do paměti televizních diváků se paní Stella asi nejvíc zapsala svým excelentním výkonem po boku Jana Wericha v Čechovově hře Medvěd. Právě na přítele Wericha i na další už zesnulé herecké kolegy vzpomínala před čtyřmi lety. "Věřím, že někde, v nějakém kosmickém kadlubu, existuje divadlo, kde se všichni jednoho krásného dne sejdeme."

Eva Hůlková, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme