Veřejnost se v Národním divadle loučila s Pavlem Dostálem

Stovky přátel a kolegů se v zaplněném Národním divadle v Praze rozloučily s ministrem kultury Pavlem Dostálem, který v neděli podlehl rakovině. Bylo mu 62 let. Dopoledního pietního shromáždění se zúčastnil také prezident Václav Klaus, premiér Jiří Paroubek a řada osobností z kultury a politiky. Lidé měli možnost přijít se s oblíbeným politikem do Národního divadla rozloučit až do odpoledních hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozloučení s Pavlem Dostálem

rozloučení s Pavlem Dostálem | Zdroj: ČTK

Smuteční shromáždění k uctění památky jednoho z nejpopulárnějších politiků polistopadové éry začalo v půl jedenácté v historické budově Národního divadla. Ve Zlaté kapličce byste v té chvíli nenašli jediné volné místečko, tolik lidí se přišlo rozloučit.

Přišla rodina, ústavní činitelé, přátelé, umělci. Právě umělci se s Pavlem Dostálem loučili jako první. Herec Tomáš Töpfer dojal všechny. "S Pavlem jsme byli docela blízcí kamarádi, a tak z mnoha společně strávených večerů, kdy jsme pili dobré vínko a seděli v sauně, vím, že Pavel nebyl právě věřící, dá se říct, že byl ateista."

"Přesto ale pokud existuje nějaké divadelní nebe, tak se tam určitě už teď setkal se svými kamarády, kteří měli tu svou ´derniéru´ chvíli před ním. Bude to jistě skvělá společnost, a bude jim tam dobře. A my, klauni, co tu ještě nějaký čas na tom jevišti světa budeme dělat tyjátr, si musíme jen tiše přát, abychom se tam za Pavlem dostali," uzavřel Töpfer.

Za politiky se s ministrem kultury rozloučili premiér Jiří Paroubek, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a prezident Václav Klaus. Předseda vlády Dostála přirovnal k francouzským prokletým básníkům z 19. století: "Nebyl beránek, ale buřič a rebel". Dostál podle něj nepatřil mezi levicové salónní intelektuály, jeho krédem byl čin.

Podle prezidenta je Dostálova smrt v prvé řadě pro všechny obrovskou ztrátou. Připomněl, že ministr patřil mezi nejoblíbenější politiky. Zároveň však také uvedl, že jeho názory se od Dostálových lišily. "Ukázalo se, že naše názory nejsou stejné, že se v pohledu na mnohé otázky politického směřování naší země lišíme. Zamířili jsme proto na opačné póly formující se politické scény," vzpomínal prezident na období těsně po listopadu 1989.

Mezi proslovy zazněla z reproduktorů píseň Jaromíra Nohavici Kometa, od skupiny Hradišťan skladby O naději a Mrtví, písně Hany Hegerové i Edith Piaf. Smuteční shromáždění zakončila minuta ticha a státní hymna. Ti, kteří se na poslední rozloučení dopoledne nedostali, se mohli přijít s ministrem rozloučit do 16 hodin, do kdy byla na jevišti Národního divadla vystavena rakev.

Rodina se s Pavlem Dostálem rozloučí ještě v pátek, kdy se v Olomouci koná pohřeb. Do pátečního odpoledne jsou v Praze a Olomouci vystaveny kondolenční archy. V pražském sídle Ministerstva kultury se do nich od pondělka podepisuje denně asi stovka lidí. Zápisy v knize vyjadřují soustrast rodině, obsahují slova poděkování a ocenění.

Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme