Veřejnou debatu o dostavbě Temelína provází happening aktivistů

Ve Sportovní hale v Českých Budějovicích začalo veřejné projednávání vlivu dostavby Temelína na životní prostředí. Zatím na něj dorazilo přes 200 lidí z Česka, Rakouska a Německa. Do města přijeli také protijaderní aktivisté, kteří uspořádali happening.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejná debata o dostavbě Temelína v Českých Budějovicích

Veřejná debata o dostavbě Temelína v Českých Budějovicích | Foto: Jiří Čondl

Ekologické organizace přinesly transparenty jako Stop Temelín nebo Miliardy do úspor – ne do Temelína. Hapenning i jednání jsou však poklidné.

Organizátoři přesto nezanedbali bezpečnostní opatření. V okolí hlídkují policisté, u vchodu bezpečnostní služba prohlíží batohy, lidé si nesmí vzít dovnitř pet lahve s vodou.

Některým se to nelíbí, jednoho aktivistu dokonce vykázali, protože při prohlížení se posměšně zmínil o semtexu. Ale nakonec po velmi důkladné prohlídce i on mohl dovnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

O námitkách ekologických aktivistů proti dostavbě Temelína mluvila na Radiožurnálu Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Z Česka dorazilo 7 organizací, například Calla, Duha, Děti země, ale také Greenpeace jak z Česka, tak Německa. Německé jsou i další dvě organizace a z Rakousky přijely tři, mimo jiné Atomstop a Freistadtské matky proti jaderné energii.

Organizace, které s dostavbou Temelína nesouhlasí, argumentují hlavně tím, že neví, jaké budou nové reaktory. Obávají se také hrozby jaderné havárie, zatížení životního prostředí, nebezpečí nemocí z jaderného záření. Další reaktory navíc považují za zbytečné, neboť energie je prý dostatek.

První hodina veřejného jednání byla zasvěcena představení programu, dokumentace EIA o vlivu dostavby Temelína na životní prostředí a zpracovatelů posudku.

Veřejnost dostane slovo až později. Poznámky, které lidé vznesou, musí být podle zákona vyslechnuty a úředníci a technici se jimi budou muset zabývat, případně je do dalších projektů zapracovat.

Prověřená technologie?

Proces EIA o vlivu Temelína na životní prostředí odstartoval před čtyřmi lety a ministerstvo životního prostředí ho chce uzavřít na podzim. Eduard Sequens z ekologického sdružení Calla ovšem v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že je to příliš blízký termín:

„Tam chybí zásadní věci, které nevypořádají za několik měsíců. Trvalo by to rok, dva. V první řadě bude muset být vybrán v tendru konkrétní dodavatel. Teprve poté by měl být ten reaktor posouzen. Pokud by mělo být řádně posouzeno vše, co má být, tak si myslím, že to bude trvat ještě dva roky. Pokud bude vydáno již na podzim, je to jasná ukázka toho, že ministerstvo životního prostředí jde na ruku investorovi.“

Veřejná debata o dostavbě Temelína v Českých Budějovicích | Foto: Jiří Čondl

„Vybrána byla prověřená technologie, tedy tlakovodní reaktor, chlazený a moderovaný lehkou vodou. S těmito reaktory jsou na světě zkušenosti, takže můžeme s mírnou nadsázkou říci, že každý nový projekt takovéhoto reaktoru, který se staví, ať už ho dodává kdokoliv, je v podstatě v otázce vlivu na životní prostředí za normálního provozu prověřenou technologií a opakovanou technologií,“ říká Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Odpůrci Temelína uvádějí, že v dokumentaci k posudku EIA nejsou například právě ani potřebné údaje o likvidaci vyhořelého paliva, místa úložiště a podobně.

Areva chce do dostavby Temelína zapojit 11 českých firem

Číst článek

„Nejsou a podle našeho názoru tam ani nepatří. Protože investor se o vyhořelé palivo musí postarat do chvíle, než ho prohlásí za odpad. V té chvíli nastupuje odpovědnost státu a odpovědností státu je postarat se udržitelně a po dlouhou dobu o to, aby všechny radioaktivní odpady, nejen z jaderných elektráren, byly bezpečně izolovány od člověka a životního prostředí tak, jak dlouho to bude potřeba. Jak si to stát zařídí, to už není odpovědnost investora,“ dodává Drábová s tím, že i ona je skeptická k podzimnímu termínu vydání zprávy EIA.

Veronika Sedláčková, Jiří Čondl, pir, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme