Verheugen: Benešovy dekrety patří minulosti

Dekrety prezidenta Beneše patří minulosti - potvrdil to komisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen. Ve společném prohlášení s premiérem Zemanem řekl, že poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už v současnosti nemají právní účinky. Verheugen tak potvrdil dřívější stanovisko Evropské komise, že dekrety neovlivní přístupové rozhovory Česka do Unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman a G. Verheugen

M. Zeman a G. Verheugen | Foto: Stanislav Zbyněk

"Nevyjednáváme o minulosti, ale o budoucnosti a Benešovy dekrety bychom měli ponechat minulosti. Mohu potvrdit, že dekrety neovlivní vstupní jednání České republiky s Evropskou komisí," uvedl dnes v Praze Verheugen.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Verheuegen o dekretech

Evropský komisař současně ujistil naše představitele, že Unie v souvislosti s dekrety nenastolí téma restitucí a refundací. "Majetek a restituce nejsou věcí Evropské unie, jsou záležitostí výhradně České republiky. Nikdy jsme se touto otázkou nezabývali a ani to nemáme v úmyslu. Vyzývám všechny zúčastněné, aby se svou politikou snažili zajistit dobré sousedské vztahy zde ve střední Evropě a plně akceptovali ducha evropské integrace, abychom tak překonali odkazy minulosti a budovali lepší budoucnost."

Komisař Verheugen Českému rozhlasu už ve středu řekl, že otázka Benešových dekretů je zpolitizovaná a je nutné ji zklidnit. Benešovy dekrety patří do minulosti a měly by v ní zůstat. "Pro nás je důležité, zda dnešní český právní systém splňuje podmínky, standardy a požadavky Evropské unie. Odpověď Evropské komise je, že splňuje."

Dekrety v poslední době napadají někteří rakouští a němečtí politici, k nimž se přidal i maďarský premiér Viktor Orbán. Jejich názor, že odporují právu Unie, Praha důrazně odmítá. Lidé v Česku se podle průzkumu veřejného mínění o ně příliš nezajímají.

Debata o dekretech proběhne v nejbližší době také v Poslanecké sněmovně. Výsledkem by mělo být společné usnesení parlamentních stran, jež by mělo uklidnit naši veřejnost. Předseda sněmovny Václav Klaus dnes ale řekl, že s návrhem předloženým ministrem zahraničí Janem Kavanem nesouhlasí. "Pokus schválit v parlamentu jedno-dvoustránkovou deklaraci, která potom bude předmětem profesionálních právnických, iuristických analýz po celé Evropě a bude se říkat, že parlament to udělal dobře nebo špatně, je tragický omyl. Mně by stačila jedna věta, která říká, že český parlament je znepokojen otevíráním uspořádání po konci druhé světové války."

Milan Kopp, Milan Fridrich, Jana Zemanová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme