Brazílie 4:1 Jižní Korea

Věřící vzpoměli příchod Cyrila a Metoděje

Poutěmi a slavnostmi v celé zemi si ve čtvrtek připomněli lidé státní svátek - den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Čtvrtek byl výročím jejich příchodu na Moravu v roce 863. Cyrilometodějská tradice je obecně, nejen v katolické církvi, spojována s duchovním odkazem křesťanství v českých dějinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přesto, že od příchodu věrozvěstů nás dělí téměř 1200 let, je jejich odkaz podle pátera Miloslava Fialy, prezidenta České katotlické charity stále aktuální. Jak zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, doporučil by nám, současníkům v 21. století, abychom si po jejich příkladu uvědomili význam služby bez ohledu na osobní prospěch nebo újmu.

Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje si připomnělo téměř 30 tisíc poutníků na nejslavnějším moravském poutním místě ve Velehradě. Oslavy dnešního svátku vyvrcholily hlavní mší před bazilikou sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie, kterou sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. Mezi přítomnými byli i poutníci z okolních zemí, nejvíce ze Slovenska a Polska. Tradičně přijeli do Velehradu i krajané ze zámoří.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme