Věřící vzpoměli příchod Cyrila a Metoděje

Poutěmi a slavnostmi v celé zemi si ve čtvrtek připomněli lidé státní svátek - den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Čtvrtek byl výročím jejich příchodu na Moravu v roce 863. Cyrilometodějská tradice je obecně, nejen v katolické církvi, spojována s duchovním odkazem křesťanství v českých dějinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Přesto, že od příchodu věrozvěstů nás dělí téměř 1200 let, je jejich odkaz podle pátera Miloslava Fialy, prezidenta České katotlické charity stále aktuální. Jak zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, doporučil by nám, současníkům v 21. století, abychom si po jejich příkladu uvědomili význam služby bez ohledu na osobní prospěch nebo újmu.

Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje si připomnělo téměř 30 tisíc poutníků na nejslavnějším moravském poutním místě ve Velehradě. Oslavy dnešního svátku vyvrcholily hlavní mší před bazilikou sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie, kterou sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. Mezi přítomnými byli i poutníci z okolních zemí, nejvíce ze Slovenska a Polska. Tradičně přijeli do Velehradu i krajané ze zámoří.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme