Věřím, že by Havel této snaze porozuměl, řekl Fenič o přejmenování letiště

Nápad přejmenovat letiště po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi vznikl spontánně velmi brzy po tom, co bývalý prezident loni v prosinci zemřel. Iniciátorem přejmenování letiště byl režisér a producent Fero Fenič. „Věřím, že by této snaze porozuměl,“ poznamenal v Ranním interview Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový název pražského letiště - Letiště Václava Havla Praha byl jako první instalován 17. září na třetím terminálu

Nový název pražského letiště - Letiště Václava Havla Praha byl jako první instalován 17. září na třetím terminálu | Zdroj: ČTK

Máte radost, že váš nápad se tak rychle naplnil?

Mám obrovskou radost. Je to pro mě nejvýznamnější den v letošním roce. Nečekal jsem, že se to takhle podaří.

Když jste změnu navrhl, jakou jste si dával šanci?

Přehrát

00:00 / 00:00

Iniciátorem přejmenování letiště byl režisér a producent Fero Fenič. A byl také hostem Ranního interview Radiožurnálu

Samozřejmě vždycky vše, co dělám, tak tomu věřím. Tak jsou doufal, že to nakonec nějakým způsobem vyjde. Ale povedlo se to dřív, než jsem myslel. A to především, myslím, díky velké iniciativě ministra dopravy Pavla Dobeše.

V Čechách je obvyklé, že se po prezidentech pojmenovávají ulice, náměstí nebo mosty. Proč jste přišel právě s nápadem pojmenovat pražské letiště Ruzyně?

To je jediné místo, kde se potkávají všechny věkové i sociální skupiny obyvatel, kam přicházejí i cizinci. Pražským letištěm ročně projde přes 12 milionů lidí. Zdálo se mi to jako jediné adekvátní uznání, které má i mezinárodní přesah. Kdyby se to nebylo podařilo, jakého významného uznání, které by bylo zpřítomněno v našich životech, by se bylo Václavu Havlovi dostalo?

Vítejte na Letišti Václava Havla. Ruzyně bude za pár hodin minulostí

Číst článek

Změna názvu letiště měla poměrně silnou podporu veřejnosti i známých osobností. Objevily se ale i nějaké překážky nebo komplikace?

Na internetu se objevila antiiniciativa, která dosáhla určité pozornosti části obyvatel. A samozřejmě dodnes se setkávám s tím, že se mi ozývají a dokonce mi vyhrožují různí anonymní pisatelé. Oni si v osobě Václava Havla shromažďují všechny frustrace a činí ho vinným za své neúspěchy a polistopadový vývoj.

Jaké byly první reakce, když jste po Vánocích přišel a řekl jste, že by bylo dobré přejmenovat pražské letiště v Ruzyni. Byla to spontánní odezva, nebo to chtělo měsíc dva přesvědčování?

V okruhu mých přátel, známých, umělců jsem našel pochopení okamžitě. Nešlo totiž o návrh, který by byl neobvyklý, protože dnes ve světě jsou všechna významná letiště pojmenovaná po významných politicích. Ať je to de Gaulle, Kennedy nebo Indira Gándhíová. Takže i tento krok, kterým vlastně pražské letiště bude poprvé pojmenováno, protože dosud nemá jméno, chápali všichni. Ale v Čechách to s ničím není jednoduché, takže to mnozí zpochybňovali a měli tendenci Václava Havla umisťovat někam do duchovních center nebo do základních škol.

Znal jste se s panem prezidentem Havlem osobně?

Ano, měl jsem tu příležitost ho v životě víckrát potkat. Ale nikdy jsem nepatřil do okruhu jeho blízkých známých nebo nejbližších známých. Já jsem jenom občan jako kterýkoli jiný v této zemi.

Ptám se proto, že by mě zajímalo, co si myslíte, že by tomu řekl?

Věřím, že by této snaze porozuměl. O to víc, že smysluplnost tohoto kroku dokazuje i samotný momentální politický vývoj. Dnešního slavnostního ceremoniálu se nezúčastní žádný ze tří nejvýznamnějších představitelů naší země, byť zrovna díky Sametové revoluci, jejímž vůdcem byl Václav Havel, se ocitli v současných funkcích.

Z úřadu ho prý občas bolela hlava. Exprezident Václav Havel by oslavil 76 let

Číst článek

Jan Herget, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme