Vesecká: Úniky informací z policie a státních zastupitelství by měla vyšetřit BIS

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce požádat premiéra Mirka Topolánka, aby pověřil Bezpečnostní informační službu prošetřením úniků informací z vyšetřování různých kauz. Podle ní jsou zneužívány k mocenskému boji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renáta Vesecká

Renáta Vesecká | Foto: Rádio Praha

"Podle mého názoru se už vůbec nejedná v kauze Čunek o vicepremiéra nebo o Veseckou, ale jedná se skutečně o politický boj a zneužívání státního zastupitelství k tomuto mocenskému boji," řekla Renata Vesecká v České televizi.

V souvislosti s případem údajné korupční aféry místopředsedy vlády a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka pak uvedla: "V kauze Čunek se jedná skutečně o politický boj a zneužívání státního zastupitelství k tomuto mocenskému boji. Státní zastupitelství, policie musí do budoucna shromažďovat důkazy, vyšetřovat, musí pak důkazy vyhodnotit a rozhodnout. Rozhodnutí musí být naprosto transparentní. Naprosto odmítám, aby tyto orgány byly využívány k těžení informací, se kterými je pak nadále pracováno právě v rámci mocenského boje," zdůraznila Vesecká.

Na návrh Vesecké odvolal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. Podle nejvyšší žalobkyně Ištvan nepřijal opatření proti únikům závažných informací z neukončených kauz. Olomoucké vrchní státní zastupitelství dozorovalo mimo jiné vyšetřování korupční kauzy místopředsedy vlády a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Kromě toho Ištvan podle Vesecké nezvládal ani koordinační roli vůči krajským zastupitelstvím.

Odvolání Ištvana kritizoval předseda ČSSD Jiří Paroubek, podle kterého to vyvolává podezření, že tak dochází k dalším zásahům do nezávislosti vyšetřování a k porušování základních principů právního státu.

Únik informací o majetkových poměrech odstupujícího vicepremiéra Jiřího Čunka už prověřuje Inspekce ministra vnitra. Existuje podezření, že se dostaly do médií od policistů. Inspekce teď zkoumá podezření ze dvou trestných činů, potvrdil Českému rozhlasu mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka: "Inspekce ministra vnitra se na základě reportáže České televize začala z úřední povinnosti zabývat, zda nedošlo v tomto případě ke zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněnému nakládání s osobními údaji. Zahájila úkony trestního řízení."

Premiér návrh Vesecké předloží vládě

Premiér Mirek Topolánek v první reakci na vyjádření nejvyšší státní zástupkyně řekl, že nehodlá zasahovat do práce ani Vesecké, ani policejního prezidenta. Později ale uvedl, že její návrh ve středu předloží vládě k projednání.

Prošetření úniku informací z policie a státního zastupitelství někteří politici schvalují. Zásadně proti jsou sociální demokraté. Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc z ČSSD případné vyšetřování ze strany BIS označil za nezákonné, v rozporu se zákonem o zpravodajských službách. Stejně tak se vyjádřil i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

S požadavkem Vesecké se naopak ztotožňuje odstupující vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který by zejména na policii a státním zastupitelství dokonce provedl důkladné čistky. "Já věřím, že po skutečně důkladné čistce může nastat konečně strach, který bude ovládat ty, kteří by snad pomysleli na to, že by zase prodali nějaké informace."

S takovým postupem, o němž mluvil Čunek, ale nesouhlasí například místopředseda ODS Petr Nečas nebo šéfka poslanců Strany zelených Kateřina Jacques.

Milan Kopp, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme