Místopředseda hnutí STAN Michalik náhle zemřel. Nenacházím slov, okomentoval smrt kolegy Rakušan

V neděli zemřel místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik. Bylo mu 59 let. Informaci potvrdil serveru iROZHLAS.cz předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Michalik byl rovněž starostou obce Dolní Břežany. Server Neovlivní.cz na twitteru uvedl, že zahynul během výletu na horách. Po loňských sněmovních volbách se původně měl stát ministrem průmyslu a obchodu, nominace se ale vzdal kvůli pochybnostem o dřívějším podnikání a možném střetu zájmů.

Praha (Aktualizováno: 23:12 12. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel místopředseda hnutí STAN a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik

Věslav Michalik (archivní snímek) | Foto: Yan Renelt / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Skvělý starosta Dolních Břežan a můj dobrý přítel,“ napsal v neděli večer na twitter Rakušan. Soustrast následně na sociálních sítí vyjádřili i další politici, mezi nimi například premiér Petr Fiala (ODS) nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Je mi velmi líto náhlého úmrtí Věslava Michalika. Upřímnou soustrast a hodně sil rodině a jeho přátelům,” uvedl na twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

Zemřel Věslav Michalik, místopředseda hnutí STAN, skvělý starosta Dolních Břežan a můj dobrý přítel. Nenacházím slov.
Upřímnou soustrast všem blízkým.

22:36 – 12. 06. 2022

104 3034

„To se mnou hodně otřáslo… Znali jsme se dlouho. Ještě mu nebylo šedesát, byl to sportovec plný života… Upřímnou soustrast pozůstalým. Je mi to moc líto,“ uvedl na twitteru bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

‚Skvělý starosta‘

Michalik se narodil 1. března 1963 v Českém Těšíně. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, kde v roce 1992 získal i titul kandidáta věd. Ekonomické vzdělání si doplnil na Rochester Institute of Technology v USA. Starostou Dolních Břežan byl nepřetržitě od roku 2004. Místopředsedou STAN se stal loni.

V letech 1986 až 1996 pracoval Michalik jako vědecký pracovník Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky a Ústavu dozimetrie záření, po odchodu z akademické sféry až do roku 2007 působil ve finančních institucích v různých funkcích od analytika až po člena představenstva. Od roku 2002 podnikal v oboru investiční poradenství.

Byl to vizionář, kde jsem si nevěděl rady, tam on nastupoval, vzpomínají na Michalika v Břežanech

Číst článek

V roce 2012 byl zvolen zastupitelem Středočeského kraje, v letech 2016 až 2017 byl radním kraje pro hospodářský a regionální rozvoj včetně evropských fondů a rozvoje venkova. V listopadu 2020 se stal náměstkem středočeské hejtmanky pro finance a strategii.

Michalik loni v listopadu odmítl nominaci na ministra, protože nechtěl zatěžovat nový kabinet Petra Fialy (ODS) srovnáváním se situací předchozího premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl ale, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem.

Investiční společnost tam vznikla podle něj na základě doporučení daňových a právních poradců. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme