Vesnicí roku je Lidečko na Vsetínsku

Letošní Vesnicí roku se stala obec Lidečko ze Vsetínska. Za pořadatele soutěže to dnes při slavnostním vyhlášení výsledků oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Druhé místo patří obci Pikárec z Vysočiny, za ní se na třetí příčce umístila obec Malenice z Jihočeského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obec Lidečko na Vsetínsku | Zdroj: ČTK

Soutěž je určena obcím, které mají vlastní program obnovy vesnice. Má povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji místa, v němž žijí. Obcím také umožňuje předvést, co se jim podařilo.

Lidečko zahájilo vítěznou cestu už v krajském kole. Starosta Vojtěch Ryza čekal s přihláškou několik let, než v dobudovali inženýrské sítě a komunikace. Jak ale připomíná, obec je také historicky známá jako turistické středisko s pískovcovými skalami i jako nositel folklorních tradic.

"Že to takto dopadne, to jsme skutečně nečekali. Šli jsme do soutěže s tím, že máme velmi dobrý společenský život, máme dobré tradice, zvyky, s tím jsme chtěli jít jako devizou obce, se kterou se může pochválit, a samozřejmě i s dalšími projekty, které se podařily," řekl starosta.

Kromě diplomů a dalších ocenění získávají nejúspěšnější obce také finanční přilepšení. Lidečko dostane od ministerstva pro místní rozvoj milionovou dotaci z programu obnovy venkova. V pořadí druhý Pikárec smí čerpat 900.000 korun, odměna za třetí místo pro Malenice je o 100.000 korun menší. Do 14. ročníku celostátní soutěže se přihlásilo celkem 309 obcí z celé České republiky.

Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme