Věstonická venuše bude klenotem pražské výstavy

Slavnou Věstonickou venuši převáželi dnes tajně pod policejním dohledem pracovníci muzea z Brna do Prahy. Soška se stane se nejcennějším exponátem výstavy nazvané Lovci mamutů, která od středy do konce dubna představí v Národním muzeu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věstonická venuše

Věstonická venuše | Zdroj: ČTK

I když bezpečnostní opatření byla velice přísná, lidé, kteří po poledni procházeli kolem bočního vchodu muzea na Václavském náměstí, si kromě tří aut ničeho nevšimli. Auta se vzácným nákladem a ostrahou totiž projela až na dvůr budovy, kde byla bedna vyložena. Její obsah, pouhých 11 a půl centimetru vysokou černošedou figurku, střežila šestice policistů v černém s kuklami na hlavách a samopaly v rukou.

Věstonickou venuši, považovanou za symbol plodnosti, objevil 13. července 1925 uprostřed velkého popeliště na pravěkém sídlišti lovců mamutů mezi dnešním Pavlovem a Dolními Věstonicemi tým známého archeologa a speleologa Karla Absolona.

Figurka z pálené hlíny byla unikátem, protože se do té doby předpokládalo, že v paleolitu keramika ještě známa nebyla. A tak je vlastně nejstarší keramickou lidskou soškou na světě.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme