Vetchého vystřídal na Ministerstvu obrany Jaroslav Tvrdík

Novým ministrem obrany se stal Jaroslav Tvrdík, dosud ekonomický náměstek resortu obrany. Prezident Václav Havel ho do funkce jmenoval na návrh premiéra Miloše Zemana. Tvrdík ve vládě nahradil Vladimíra Vetchého. Hlavním důvodem jeho nuceného odchodu byl špatný stav ekonomiky ministerstva obrany. Podle informací z Hradu prezident Václav Havel ve čtvrtek obdržel žádost premiéra Zemana o Vetchého odvolání a jmenování jeho nástupce a současně žádost o jmenování ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra místopředsedou vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním důvodem pro odvolání Vetchého je špatné hospodaření ministerstva. Podle mluvčího vlády Libora Roučka se rozhodl premiér pro Jaroslava Tvrdíka proto, že je ekonom a osvědčil se na místě náměstka resortu.

Odcházející ministr Vladimír Vetchý uvedl, že ve svém působení v čele obrany byl omezen řadou předchozích ekonomických rozhodnutí, která neumožňovala řešit všechny problémy resortu podle jeho představ. Jak zdůraznil, nemá žádné výčitky svědomí. Je rád, že se v době jeho působení projevila Česká republika jako plnoprávný člen NATO a že přispěl ke zlepšení podmínek armády.

Podle předsedy sněmovního branného výboru a stínového ministra obrany ODS Petra Nečase byl odchod Vladimíra Vetchého očekávatelný. Ministr podle něj „neustál“ svoji pozici. Na otázku Českého rozhlasu, proč o jeho odvolání nepožádal dříve, Nečas odpověděl, že ho kritizoval, ale v konkrétních věcech. Považuje ale za laciné vyžadovat jeho demisi.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme