Veterináři mají podezření na patnáctý případ BSE

V Česku se zřejmě objevil už patnáctý případ nemoci šílených krav. Zvíře, u kterého musí ještě nákazu potvrdit kontrolní test, pochází ze zemědělského obchodního družstva Lubná u Poličky na Svitavsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva | Foto: Jan Rosenauer

Nemoc ukázal dvakrát provedený rychlý test ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. "Na nutné porážce byla 21. října poražena sedmiletá kráva a nepředpokládáme, že by se toto podezření vyvrátilo," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Výsledky kontrolního vyšetření očekáváme ve středu," dodal.

Veterináři podle Dubna předpokládají, že preventivně bude utraceno a vyšetřeno v takzvané kohortě kolem 45 vrstevnic nakaženého zvířete. Veterináři již učinili předběžná opatření, jako například zákaz přesunu zvířat mimo farmu.

Mluvčí připustil, že nákaza může pocházet masokostní moučky, jejíž zkrmování je u nás od roku 1991 zakázáno. "Nicméně je možné, že právě v polovině 90. let, kdy se závadná masokostní moučka z Velké Británie na evropský trh dostala, se nedopatřením mohla dostat do krmných směsí pro skot," řekl Duben.

Od počátku roku 2001 bylo v tuzemsku na BSE vyšetřeno přes 650.000 kusů skotu. Dosavadní počet nakažených zvířat je podle Dubna nízký, zejména v porovnání se srovnatelnými chovy v Německu, Francii, Španělsku i v ostatních zemích.

V České republice se objevil první kus skotu nakažený BSE v červnu 2001. Obavy spotřebitelů vedly k propadu poptávky po hovězím. Veterinární správa pak nařídila na nemoc testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Předtím se prověřovaly jen některé skupiny dobytka.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme