Veterináři nařídili stažení tisíců konzerv sardinek z Thajska

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu zásilku více než 43 000 kusů konzerv sardinek ve vlastní šťávě z Thajska, prodávaných v Česku pod značkou ESSA. Laboratorní testy zjistily ve výrobku zvýšené množství kadmia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sardinky Essa | Foto: Státní veterinární správa ČR

Produkt bude vrácen do země původu, nebo neškodně odstraněn. Dovozci hrozí za uvedení produktu na trh pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Šetření SVS ukázalo, že více než 28 000 konzerv z výše uvedené šarže se nachází ve skladu v sídle společnosti ESSA, spol. s.r.o. v Dolním Újezdě. Dalších 14 400 kusů je skladováno v jiném skladu firmy v Českých Budějovicích. Do tržní sítě bylo uvedeno 413 konzerv.

Identifikace výrobku:
Název: Sardinky ve vlastní šťávě
Země původu: Thajsko, Thailand No. 2026 - On-Green Products Co., Ltd.
Uloveno v moři: Tichý oceán FAO 71
Množství: 1 800 kartonů (15 552 kg) - 43 200 ks (360g) konzerv
Datum min. trvanlivosti: 15. 1. 2019

Výsledky vyšetření vzorků, provedené 13. 5. 2016 ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, potvrdily zhruba dvojnásobné překročení maximálního limitu pro kadmium.

Otrava tímto kovovým prvkem se projevuje bolestí hlavy, nevolností či zvracením. K podobným projevům však zpravidla dochází až při mnohonásobném překročení limitů.

V tomto případě detekované množství nepředstavuje přímou hrozbu pro zdraví spotřebitelů, nicméně takovouto potravinu nelze uvádět na trh.

Spotřebitelé by neměli zakoupený výrobek konzumovat, mohou jej však vrátit v místě prodeje.

O výskytu nebezpečné potraviny informovala dnes SVS také ostatní členské státy EU prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

Státní veterinární správa nařídila stáhnout z trhu tisíce konzerv sardinek z Thajska kvůli obsahu kadmia | Foto: Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa ČR, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme