Veterináři potvrdili čtvrtý případ BSE v Česku

Další případ takzvané nemoci šílených krav u nás je definitivně potvrzený. Státní veterinární správa oznámila, že sedmiletá kráva z chovu Zemědělského podniku Šestajovice v okrese Praha-východ, poražená 2. října, byla nakažená BSE. Podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského jde po Dušejově na Jihlavsku, Světnově na Ždársku a Deblíně na Brněnsku už o čtvrtý výskyt BSE v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

"Výsledky jsou pozitivní tak jak jsem předpokládali, to znamená, že imunohistochemiské vyšetření potvrdilo výsledky vyšetření předcházejících," potvrdil Radiožurnálu Holejšovský. Nyní bude podle něj utracena riziková skupina 25 dobytčat. Jde o tři potomky nakažené krávy a 22 vrstevnic. Pak je rovněž podrobí testu na BSE.

Podle ředitele Okresní veterinární správy Praha - Východ Luďka Kohouta ještě není jasné, kdy půjdou kusy na porážku. "Není to nic složitého, ale musíme doladit odběry vzorků, odvoz dobytka a porážení," řekl. Určitě by to ale mělo být do konce tohoto týdne.

Zemědělská obchodní společnost v Šestajovicích má celkem 400 dojnic, 298 jalovic a 149 telat. Podnik zatím dál dodává mléko do obchodní sítě, dodávky masa byly zastaveny.

Šestajovičtí zemědělci zatím netuší, jak se kráva nakazila. Holejšovský se ale domnívá, že žádnou chybu neudělali. Kráva se nakazila už tak před pěti lety a podle něj za to mohly například tehdejší mléčné krmné náhražky, nevylučuje ani další možnosti nákazy. "V mísírně krmiv mohlo dojít ke zkřížené kontaminaci masokostní moučkou z dovozu," domnívá se.

Výskyt BSE a nucená porážka 25 kusů dobytka šestajovické družstvo nijak dramaticky nezasáhne. Jak Radiožurnálu řekl agronom podniku Josef Korda, společnost sice musí počítat se ztrátou minimálně 625 tisíc korun, neznamená to ale, že by kvůli BSE zkrachovala. "Vzhledem k tomu, že máme čtyři sta krav, tak pětadvacet kusů není zase tak velká položka," ujistil.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna navzdory dalšímu potvrzenému případu nemoci BSE nemají spotřebitelé žádný důvod ke znepokojení. "Je to důkaz, že všechno, co bylo vyšetřeno, je na řeznických pultech v pořádku," ubezpečil.

V České republice se v minulosti zatím vyskytly tři potvrzené případy BSE, a to loni v červnu v Dušejově na Jihlavsku, v srpnu ve Světnově na Žďársku a poslední případ zaznamenali veterináři minulý týden v Deblíně na Brněnsku. Státní veterinární správa už dříve nařídila testovat na nemoc BSE všechen poražený skot starší 30 měsíců. Od roku 2001 tak bylo prověřeno přes 230 tisíc zvířat.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme