Veterináři povolili odstřel divočáků na Zlínsku, myslivci chtějí omezit Barum Rallye

Myslivci můžou začít lovit na Zlínsku divočáky. Veterináři lov v oblasti zakázali na konci června, protože se v regionu objevil africký mor prasat.

Tento článek je více než rok starý.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divočák (ilustrační foto)

Divočák (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Podle informací Radiožurnálu zastřelené divočáky nesmí lovci použít k vlastním ani komerčním účelům, ale musí je zlikvidovat v kafilérii. S mrtvými zvířaty pak musí manipulovat v gumových rukavicích a snadno čistitelné obuvi.

Před lovem ještě musí myslivci projít speciálním školením, jak mají místo odlovu a ochranné pomůcky dezinfikovat. Za ulovené kusy bude ministerstvo zemědělství vyplácet odškodné. Zatím laboratorní testy prokázaly nákazu africkým morem prasat u 59 uhynulých divočáků.

Africký mor prasat: mimořádné opatření platí pro celé Zlínsko, našlo se 17 uhynulých divočáků

Číst článek

Myslivci vyzvou organizátory Barum Czech Rallye 2017, aby závod na konci srpna omezili nebo přesunuli na katastry, které nejsou dotčené africkým morem prasat. Za Českomoravskou mysliveckou jednotu to v pátek ČTK řekl Miloš Ježek. Důvodem je obava ze šíření afrického moru prasat.

Na rallye do Zlína a jeho okolí každoročně přijede zhruba 200 000 lidí. „Rallye je skutečně velký problém. Měla by se pořádat v okolí samotného ohniska a na území postižených katastrů," řekl Ježek.

Myslivci pokládají pořádání automobilové soutěže za velice rizikové, protože by tak šla proti všem opatřením, která se snaží v posledním měsíci veterináři udělat, aby se nemoc nešířila. „Chceme to začít řešit na nejvyšších úrovních," dodal Ježek. Minimálně by se o tom podle něj mělo jednat na krajské úrovni.

Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme