Veterináři utratí další čtyři kusy ze světnovského stáda

Další čtyři krávy ze stáda, kde se včera objevilo už druhé podezření na nemoc BSE, skončí na jatkách. Rozhodla tak Ústřední nákazová komise a krizový štáb. Počet likvidovaných kusů by se přitom mohl rozšířit o další čtyři zvířata. Ministerstvo zemědělství přijme toto opatření v případě, že definitivní testy některého z utracených kusů budou pozitivní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři utratí dojnici, která je v podobném věku jako nakažený kus a její tři potomky. ČRo 1 - Radiožurnálu to potvrdil ředitel Ústřední nákazové komise Josef Holejšovský. Krávy budou poraženy na mobilních jatkách a jejich mozková tkáň bude vyšetřena ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě. Nebudou ovšem podle původních předpokladů zahrabány, ale zlikvidovány v kafilerii v Chotýčanech u Českých Budějovic. Poté bude proveden u všech vzorků mozků test na BSE. V případě, že se nákaza potvrdí, na jatkách skončí další čtyři kusy ze stáda ve Světnově. Pokud budou definitivní testy pozitivní, počet likvidovaných kusů se rozšíří na krávy starší nebo mladší 12 měsíců od pozitivně testované dojnice.

Okresní nákazová komise, která se dnes kvůli BSE sešla ve Žďáře nad Sázavou, bude čekat na definitivní potvrzení posledního testu vzorku mozkové tkáně krávy, poražené v pondělí v jatkách v Radostíně nad Oslavou. Jediné veterinární omezení, které bude do té doby platit, se týká chovatele Otakara Berana ze Světnova, z jehož chovu nakažená kráva pocházela - na jeho farmě nadále platí zákaz přesunu dobytka. Veterináři rovněž dosud neobnovili výrobu na jatkách v Radostíně. Podle ředitele okresní veterinární správy Božimíra Kobylky se tak stane až po kompletní očistě a dezinfekci celého provozu.

Krizový štáb zatím neví, jak se zvířata mohla nakazit. Chovatel tvrdí, že mléčné náhražky, které mohou obsahovat kafilérní tuk, nepoužíval. "Další možnost je, že v mísírně krmiv, která směsi připravovala, se pro výrobu krmných směsí používaly masokostní moučky z dovozu. Výsledek tohoto šetření zatím není znám, dosud intenzivně probíhá." uvedl Holejšovský. Ministr zemědělství Jan Fencl na včerejší tiskové konferenci prohlásil, že možným zdrojem nákazy pozitivně testovaného hovězího kusu by mohl být přídavek do krmných směsí s obchodním názvem Rindamast. Od tohoto prohlášení se ovšem distancuje dovozce tohoto produktu - firma Schaumann. Jak řekl ČRo 1 - Radiožurnálu zástupce této společnosti Miroslav Jakubec, firma dodala v lednu 1996 majiteli nakaženého stáda třicet kilo produktu Rindamast jako zkušební výrobek pro namíchání krmné směsi s obilím. "Tento přípravek se ale používá výhradně ve výkrmu býků, tudíž nemohl být příčinou kontaminace BSE u pozitivně zjištěné krávy," prohlásil.

Podle České televize soukromý chovatel ze Světnova pravděpodobně neodebíral krmné směsi jen od jediného dodavatele. Tím měl být od roku 1994 Agropodnik ve Žďáru nad Sázavou. Jak jí potvrdil Milan Ročárek z Agropodniku, chovatel Otakar Beran v uvedeném období přerušil odběr v některých letech i o půl roku. Tyto výluky v odběru nahrazoval údajně z vlastních zdrojů a ze zdrojů Agropodniku neznámých. Chovatele navštíví inspektoři, kteří prověří od koho krmiva nakupoval. Šetření má údajně sahat až do roku 1995.

Kráva soukromého chovatele Oty Berana ze Světnova na Žďársku byla poražena 20. srpna v Radostíně nad Oslavou. Od Berana, který chová dohromady 19 krav, byly poraženy ten den dvě krávy. Pozitivně testovaná kráva má dva potomky, z let 1999 a 2001. Jak oznámil ministr zemědělství Jan Fencl, výsledek druhého testu by měl být znám v sobotu dopoledne.

Tomáš Pospíšil, Bohumír Mazáč, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme