Veterináři utratí 17 tisíc kachen kvůli ptačí chřipce. ‚Další hřebíček do rakve chovu drůbeže,‘ zní z kraje

Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín objevila ptačí chřipka, asi 17 000 ptáků. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků, původně bylo na farmě 22 000 zvířat. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří firmě Mavela Dynín, je v něm 110 000 nosnic. Radiožurnálu to v pátek řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Frahelž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kachní farma (ilustrační foto)

Na farmě bylo původně 22 000 kachen, zhruba v polovině výkrmového období | Zdroj: Reuters

Soupis drůbeže, kterou chovají lidé v okolí, budou mít veterináři v pátek 9. prosince. Kouba chovatelům z okolí doporučil, aby si chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Podle jihočeské agrární komory je to další zásah pro chovatele, na něž dopadají nízké kupní ceny a vysoké náklady za energie.

Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Kvůli nákaze uhynuly tisíce kachen

Číst článek

Na farmě bylo původně 22 000 kachen, zhruba v polovině výkrmového období. Masivně začaly hynout před dvěma dny, bylo to asi 5000 ptáků. Zbylé kachny zlikvidují veterináři v pondělí, pomohou jim i hasiči.

„Je zajištěný plyn, velké bomby s kysličníkem uhličitým. Asanační podnik přiveze kontejnery, které jsou hermeticky uzavíratelné. Bude tam asi šest kontejnerů, každý se při utrácení napustí kysličníkem uhličitým,“ popsal Kouba.

Nejdřív se ale hala i s podestýlkou dezinfikuje pomocí stroje, potom se mechanicky čistí, kdy se podestýlka vyhrne, musí vyčistit, umýt. Likvidace bude stát miliony korun, uvedl ředitel. Chovatel si může požádat u ministerstva zemědělství o odškodnění včetně zálohy, musí ovšem doložit všechny náklady.

„V desetikilometrovém pásmu máme, zaplať pánbůh, jen jeden větší chov. Je stejného chovatele, Mavely Dynín, je tam asi 110 000 nosnic na produkci vajec. Kolegyně tam odeberou vzorky, i na salmonely. Posoudí zdravotní stav a pak se budeme domlouvat. Veškerá produkce vajec, když se bude přesouvat, musí být pod kontrolou, musí mít veterinární osvědčení,“ řekl Kouba.

Dlouhodobé problémy s chovem

Kolem ohniska ve Frahelži vymezí veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou omezené přesuny drůbeže, udělají se soupisy chovů a bude zákaz pořádat hromadné akce, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

V Chrudimi se usadily vzácné kachny. Plachá zvířata hnízdí v parku, kudy denně projdou stovky lidí

Číst článek

„V současnosti jsou všichni chovatelé hospodářských zvířat pod obrovským tlakem, obzvlášť vzhledem k vysokým nákladům a neodpovídajícím výkupním cenám. Může to (ptačí chřipka) být další hřebíček do rakve chovu drůbeže, decimovaného různými faktory,“ komentovala situaci ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle správy objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku zaznamenali veterináři v Česku deset ohnisek ptačí chřipky v malochovech i v komerčních velkochovech.

V Evropě v poslední době přibývalo případů ptačí chřipky. Za listopad se objevilo přes 100 ohnisek, zatímco v říjnu jich bylo 72 a v září 45. Nejvíc, přes 40 ohnisek zaznamenali veterináři minulý měsíc v Maďarsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme