Veterináři varují, že kvůli chystané novele stoupne spotřeba antibiotik u zvířat

Podávat léky zvířatům mohli dosud jen veterináři, od roku 2017 by k nim mohli přibýt i sami chovatelé. Změnu navrhuje připravovaná novela veterinárního zákona. Jenže zvěrolékaři jsou proti. Varují, že novinka zvedne spotřebu antibiotik ve veterinární praxi. Ministerstvo zemědělství však obavy odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva s číslem

Kráva s číslem | Foto: Fotobanka Pixabay

„To je zatím neodůvodněná obava v této verzi novelizace. Z našeho hlediska se na používání antibiotik a bezpečnosti nic nemění. Tam se pouze upřesňuje to, za jakých podmínek může veterinární lékař dát pokyn chovateli určité skupiny léčiv používat sám na svých vlastních zvířatech,“ uvedl Jiří Hojer z odboru živočišných komodit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komora veterinárních lékařů je proti připravované novele veterinárního zákona. Zvěrolékaři se obávají, že stoupne spotřeba antibiotik ve veterinární praxi

„Nadále zůstává pokyn k použití antibiotika v rukou ošetřujícího veterinárního lékaře. Není to tak, že si chovatel sám rozhodne o tom, že svým zvířatům bude dávat libovolně a libovolné množství antibiotik,“ doplnil Hojer.

Zvěrolékaři přesto upozorňují, že pokud novela rozvolní pravidla, může se to negativně projevit v praxi.

„Zřetelně se tu střetávají dvě tendence. Jedna z nich je ochrana spotřebitele, ochrana životního prostředí, druhou tendencí je racionalizace zemědělské prvovýroby,“ popsal prezident Komory veterinárních lékařů Karel Daniel.

Sněm Komory veterinárních lékařů, který probíhal minulou sobotu, vyjádřil podle Daniela obavu u dvou aspektů.

„Jedním z nich je možnost zaměstnávání veterinárních lékařů chovateli a druhý z nich je rozvolnění odborné způsobilosti, kdy by podle novely například desetidenní teoretický kurz měl nahrazovat středoškolské, případně vysokoškolské vzdělání veterinářů,“ vysvětlil Daniel.

Vyšší spotřeba antibiotik

Podle zvěrolékařů hrozí, že stoupne spotřeba antibiotik ve veterinární praxi a kvůli tomu se zvýší i množství odolných bakterií, na které už antibiotika neúčinkují.

„Všechno je ve formě novely, ta novela je živým útvarem a v této chvíli je ve vnějším připomínkovém řízení. My se snažíme varovat před trendem, že bychom přílišnou deregulací používání antibiotik dosáhli opačného účinku, než chceme,“ řekl Daniel.

Se změnami by veterináři podle něj souhlasili jen za jistých podmínek: „Nemyslíme si, že zaměstnávání veterinárních lékařů chovateli je dobrý nápad, tam bychom rádi zachovali status quo.“

„Co se týká přímo aplikací léčiv, můžeme mluvit o podávání v krmivech nebo v injekčních formách, musíme trvat na tom, že pokud se jedná o léčiva na předpis veterinárního lékaře, což většinou je, musí to vždy být na pokyn a pod vedením ošetřujícího lékaře,“ dodal Daniel.

Návrh veterinárního zákona je zatím v připomínkovém řízení. Do Poslanecké sněmovny by se mohl dostat na jaře příštího roku.

ČRo, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme