Veterináři vytipovali místa s vyšším rizikem výskytu ptačí chřipky

Kolem Pardubic, Strakonic a Znojma existuje vyšší riziko výskytu ptačí chřipky u drůbeže. Vyplývá to z mapky, která zaznamenává hustotu výskytu vodní drůbeže a drůbeže hrabavé. Jestliže se v těchto místech existence nebezpečného viru H5N1 u ptáků potvrdí, budou poté přijata daleko přísnější opatření, než by tomu bylo jinde. V dnešním vydání diskusního pořadu Sedmička televize Nova to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slepice

slepice | Zdroj: ČTK

Pokud by ptačí chřipka dorazila do Čech, mohou se naši chovatelé podle veterinárního zákona dožadovat finanční náhrady za nutně utracené zvíře ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete. Zákon umožňuje i proplacení ušlého zisku. Je ovšem složité tuto ztrátu věrohodně prokázat.

Juraj Saksůn z ministerstva zemědělství doplnil, že chovatelům mohou být proplaceny i škody, které jim vzniknou kvůli bezpečnostním opatřením.

"V případě chovatelů drůbeže by se jednalo o náhrady za náklady na utracení nebo nutnou porážku nemocných, podezřelých zvířat vnímavých druhů, za asanační služby. Je-li to vhodné, poskytne se i náhrada za odstranění produktů, vždy i náhrada za odstranění vajec," řekl Saksůn.

Slavibor Petžílka z Českého svazu chovatelů ale tvrdí, že pokud by došlo k hubení celého chovu především vzácných druhů ptactva, těžko by státní kompenzace byly pro chovatele dostatečné.

"Pochybuji, že by špičkoví chovatelé byli absolutně spokojeni s odškodnění, které by od státu dostali, protože i navrhované ceny, které jsem měl možnost vidět, se s představami chovatelů rozcházejí. Na druhou stranu vyhlášky umožňují, aby v případě, že je chovatel schopen doložit oceňovacími protokoly z výstav a podobně, tak je možnost to řešit v cenách nikoliv tržních, ale tu hodnotu chovatelskou nějak ocenit," dodal.

Bezpečnostní opatření zavádí Zoologická zahrada v pražské Tróji. Kromě sledování pohybu volně žijících ptáků v zahradě či případných úhynů jsou to i opatření technického charakteru. "Zakládání krmení na místa nepřístupná, či špatně přístupná volně žijícím ptákům. Vytipování míst k případné uzavření ptáků, kteří mohou mít kontakt," dodal.

Nákaza byla dosud zjištěna ve dvanácti evropských zemích, včetně těsných sousedů Česka - Rakouska, Německa a Slovenska. Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta je třeba si uvědomit, že se může sporadicky objevovat v Evropě i několik dalších let. Je proto nutné, aby lidé změnili své návyky. Informovat by je měla mediální kampaň.

Vedle Státní veterinární správy a ministerstva zemědělství se na případný výskyt ptačí chřipky u nás chystají i hasiči a obce. Pomoci je připravena také armáda.

Českým konzumentům drůbežího masa podle odborníků nehrozí nebezpečí. Měli by ale dbát na to, aby bylo tepelně upraveno nejméně při 70 stupních Celsia. Lidé by také měli dávat pozor na to, aby v lednici neskladovali syrové drůbeží maso například bezprostředně vedle salátu, který se už tepelně nezpracovává.

Renáta Prátová, Eva Hanzlová, Ondřej Kapic, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme