Veterináři zakázali dovoz drůbežích potravin z Turecka
Státní veterinární správa na návrh Bruselu zakázala kvůli výskytu ptačí chřipky dovoz rizikových potravin a výrobků z drůbeže z Turecka. Odborníci také pravidelně monitorují chovy a uhynulé volně žijící ptáky v Česku. V případě Rumunska se čeká na stanovisko Evropské komise.
Z Turecka se kvůli ptačí chřipce nesmějí dovážet rizikové druhy potravin a výrobků z drůbeže. Zákaz se konkrétně týká veškeré drůbeže, ptáků, násadových vajec a neošetřeného peří. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Upřesnil také, jak se vyvíjí situace ohledně Rumunska: "Tam bylo vysloveno podezření na ptačí chřipku, ale zatím není potvrzeno. Uvidíme v nejbližších dnech, k jakému stanovisku Evropská komise dojde. Pakliže vysloví obdobný zákaz, bude opět platit pro všechny členské země Evropské unie."
Případná bezpečnostní opatření bude koordinovat Evropská komise. Ministr zemědělství Petr Zgarba řekl, že prvním opatřením by bylo nejspíš uzavření hranic a zamezení transportu drůbežího masa nebo veškerých výrobků.
"Pak by následovala řada dalších opatření. Nebylo by vhodné asi v této chvíli hovořit o možných dopadech na Českou republiku. Doufejme, že tomu tak nebude, že v Rumunsku našli něco jiného," doplnil Zgarba.
Ptačí chřipka způsobovaná virem H5N1 v Asii usmrtila od konce roku 2003 asi 60 lidí a desítky milionů kusů drůbeže. Nakazilo se jí podle Světové zdravotnické organizace 116 osob, což znamená, že každý druhý případ byl smrtelný.