Veterináři zjišťuji, jestli se koňské maso v potravinách mohlo prodávat i v Česku

Boloňské špagety, hovězí hamburgery nebo mleté maso z dovozu teď prověřují čeští veterináři. Chtějí zjistit, jestli se také v Česku nemohly objevit případy zaměňování koňského masa za hovězí. Skandál zasáhl už 16 zemí a dnes kvůli tomu plánují schůzku odpovědní ministři členských států Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinářská značka Findus, v jejíchž hovězích lasagních se našlo koňské maso | Zdroj: Reuters

„Nemáme žádné potvrzení, že by se něco takového dostalo na český trh. Přestože jsme monitorovali a jednali s největšími dovozci, tak stejně probíhají kontroly tam, kde máme pocit, že by třeba nějaké riziko mohlo být Ale nic takového potvrzeno není,“ ujišťuje ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Čeští veterináři teď prověřují pět vzorků, potvrdil Radiožurnálu Josef Duben ze Státní veterinární správy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu s koňským masem v potravinách jsme mluvili s Josefem Dubnem ze Státní veterinární správy

„Odebrali jsme zatím pět vzorků na průkaz možné přítomnosti nedeklarovaného koňského masa. Jsou to nějaké výrobky z Belgie, mleté maso z Polska, výrobky z Rumunska.“

Vzorky potravin prověřují ve Státních veterinárních ústavech v Praze, Jihlavě a Olomouci. Výsledky analýz by měly být známy příští týden.

Josef Duben ale považuje za velmi málo pravděpodobné, že i v Česku kupujeme místo hovězího koňské maso.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se kontroluje podezřelé maso v Česku, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„Zaprvé jsme nedostali žádnou informaci oficiální, ani žádné varování. Na dotaz u dovozců jsme také došli toho názoru, že sem nic nešlo. Nicméně to stále sledujeme,“ uvedl mluvčí veterinářů.

Také Státní zemědělská a potravinářská inspekce zkoumá preventivně desítky podobných vzorků. Ani ta zatím na nic nepřišla.

V Bruselu by se dnes mají sejit sejít ministři zemí Evropské unie a jednat o tom, co po aféře dál. Neformální schůzku svolalo Irsko, které teď unii předsedá a kde po objevu koňského masa v mražených hovězích hamburgerech skandál začal.

EK: Výskyt koňského masa v potravinách neohrožuje zdraví zákazníků

Číst článek

Řešení situace se postupem času ukazuje stále těžší. Postupné rozkrývání dodavatelské sítě totiž ukazuje na velmi složitý propletenec různých firem. A vypadá to, že se levnější konina dostává na pulty evropských zemí zřejmě už od loňského léta.

Vystopovat, v jaké fázi dodavatelského řetězce a v které zemi k záměně hovězího za koňské dochází, by ale podle Dubna mělo být možné.

„Otevřený trh s sebou nese určitá rizika těžší dohledatelnosti, právě proto také veterinární legislativa Evropské unie dbá na dosledovatelnost, dohledatelnost. Takže nakonec by se to dohledat mělo,“ domnívá se mluvčí Státní veterinární správy.

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Lenka Jansová, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme