Veterináři zmírnili opatření v místech výskytu ptačí chřipky

Veterináři zmírnili mimořádná opatření kolem Týna nad Vltavou a Mirochova na Jindřichohradecku. Od nálezu uhynulé labutě v Hluboké nad Vltavou, která byla nakažená virem ptačí chřipky, uplynul víc než měsíc. Zmírnění pravidel například znamená možnost opět vypustit drůbež z drobnochovů do venkovních výběhů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice

Slepice | Foto: AFP

Testování opeřenců podezřelých z ptačí chřipky bude ale pokračovat. "Vždycky musíme vyhodnotit riziko, a pokud se nám bude zdát, že je více uhynulých ptáků než pět v jedné lokalitě nebo budeme mít určité podezření, tak vyšetření budeme provádět i nadále. Na monitoring jsou vyčleněny prostředky, dokonce jdou i prostředky z Evropské unie, takže máme stanovený plán, kolik ptáků se musí vyšetřit tak, abychom riziko vyloučili," řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Zároveň odhadl, že mírnější opatření v dalších oblastech, kde se ptačí chřipka objevila, budou moci veterináři zavést během několika dnů. "Pokud bude nákazová situace příznivá jako v posledním týdnu, kdy nenajdeme žádného uhynulého ptáka, který by byl pozitivní, tak můžeme k 9. květnu odhlásit i zbylé tři lokality včetně Orlíku," dodal.

Vilém Janouš, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme