Veterinární správa zpřísnila kontroly masa ze SRN. Rizika se nebojí

Agrární komora se domnívá, že české úřady nereagují dost důrazně na rizika, která pro zdejší spotřebitele představuje vážná potravinářská aféra v sousedním Německu. Orgány státní správy by podle komory měly úplně zakázat dovoz vepřového masa a vajec z německých farem dokud neskončí vyšetřování, jak se tam do krmiva pro drůbež a prasata mohl dostat rakovinotvorný dioxin. Agrární komoře ale takové záruky ani speciální kontroly v české obchodní síti nestačí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso

Maso | Foto: Tomáš Adamec

Němci podnikli rozsáhlé preventivní kroky, aby se závadné výrobky nešířily na tamějším trhu, a ujišťují, že jiné státy nemají vůbec důvod se znepokojovat.

Státní veterinární správa poukazuje na to, že uzavření hranic pro dovoz zmíněného zboží by mohla vyhlásit jen Evropská komise. Podle ústředního ředitele správy Milana Maleny by toto opatření přijala komise pouze v případě, že by se neplnily podmínky Lisabonské smlouvy.

„Německá strana udělala to, co udělat měla. V rámci rychlého systému varování informovalo země, kterých se to týká, tedy Holandsko a Českou republiku, kam nic být dovezeno nemělo. Nicméně společně s Veterinární správou provádíme zvýšený dozor v této oblasti u dovážených potravin,“ říká Malena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Malena a Jindřich Šnejdrla o dovozu masa ze SRN v Ozvěnách dne.mp3

Od zdejších zemědělských výrobců padl i návrh, že by se z každé podezřelé zásilky z Německa mohly na hranicích odebírat vzorky na rozbor, jestli neobsahují kontaminované potraviny. Podle Maleny ale na takovéto testování nemá veterinární správa peníze.

„Vyšetření na dioxin je drahé, jeden vzorek stojí 25 tisíc korun. Rozpočet Státní veterinární správy zkrátka neumožňuje vyšetřovat každý vzorek, který jede do ČR,“ vysvětluje Malena.

Veterinární správa v souvislosti s německou aférou ale provádí mimořádné kontroly. „Vyhlásili jsme povinnost odebrat z inkriminovaného období vejce, drůbež, vepřové maso, a odeslat do referenční laboratoře SVÚP. V současné době probíhají vyšetření. Totéž udělala Státní zemědělská a potravinářská inspekce a ÚZUS,“ dosává Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy.

Agrární komora: Němci nedělají vše tak, jak mají

Viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla se domnívá, že požadavek na úplné zastavení dovozu není přehnaný, protože se do České republiky dováží více než 200 tisíc tun vepřového masa a nemalá část pochází právě z Německa.

„My nejsme schopni uvěřit německým orgánům, že dělají všechno tak, jak mají. Pokud by dělali, aféra by v Německu vůbec nevypukla,“ domnívá se Šnejdrla.

Agrární komora chce hledat cesty, jak zamezit dovoz kontaminovaného masa. „Množství látky, které se dostalo v Německu na trh představuje v krajním případě 50 tisíc tun vepřového masa. Nejsem přesvědčen o tom, že se z toho do ČR nedostalo ani deko,“ dodává Šnejdrla.

Agrární komora tvrdí, že celý skandál jen potvrzuje, že by se měla snížit naše závislost na dovozu potravinových výrobků z ciziny. Přesto však popírá, že tyto kroky podniká v zájmu českých zemědělců.

„My v tom vidíme obrovské nebezpečí. Do ČR se může dostat nemalé množství masa, které teď ve spolkové republice nenachází odběratele. Němci jsou vyděšení a klesá spotřeba a cena vepřového masa na tamním trhu. Je možné, že se bude toto maso vozit do ČR i nadále,“ dodává viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla.

Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme