Větší ochrana učitelů nebo povinná výuka plavání. S novým školním rokem přichází i řada změn

V pondělí oficiálně začal nový školní rok. Do tříd po celé republice zamířilo jen na základních školách skoro milion žáků. Pro desetinu z nich to přitom byla premiéra - počet prvňáků ministerstvo školství odhaduje na 108 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola (ilustrační foto)

Škola (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Celkem letos do škol nastoupilo přes 1,3 milionu žáků a studentů. S novým školním rokem přichází také řada změn. Například jsou víc chránění učitelé. Pokud se žáci na svém pedagogovi opakovaně dopustí hrubých fyzických nebo slovních útoků, ředitel má povinnost zahájit s viníky řízení o případném vyloučení (k vyloučení ze základní školy může dojít jen tehdy, pokud žák už splnil povinnou školní docházku; pozn. red.).

Zeman zahájil školní rok na Akademii řemesel Praha. Srovnával mzdy s odměnami poslanců

Číst článek

Třeba děti na prvním stupni se zase můžou těšit na výuku plavání, která je od září povinnou součástí tělesné výchovy. Žáci musí absolvovat alespoň 40 hodin plavání. Ředitel školy určí, ve kterém ročníku.

Mění se také některá pravidla pro inkluzi. Školským poradnám se prodloužila lhůta na vypracování posudků ze tří na čtyři měsíce. „Poradnám také odpadne povinnost informovat rodiče nebo školu o potřebě nového posouzení vzdělávacích potřeb dítěte v případě, že předchozímu posudku skončila platnost,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Díky posudku dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami mají školy nárok na peníze od státu.

Učitelé požadují o 15 procent vyšší platy. Pokud je nedostanou, budou stávkovat

Číst článek

Boj s šikanou

Začátek školního roku je ale pro některé děti také strašákem. Častěji volají na Linku bezpečí. Některé mají obavy z nového kolektivu, když mění školu.

Nejvíc případů se ale týká šikany. „My hodně prozkoumáváme právě to, jak to má dítě s rodiči, jestli o jeho obavách vědí, jestli už něco podnikli v loňském školním roce, nebo informujeme o tom, že ve škole je speciální pozice, která se jmenuje metodik prevence,“ popisuje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský, co se jeho kolegové snaží dětem poradit.

Podle údajů České školní inspekce v minulém školním roce počet případů šikany mírně rostl na středních školách. Na těch základních jich naopak trochu ubylo.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme