Většina absolventů 'pedáků' musí učit, jinak do tří let hrozí nedostatek učitelů, soudí Valachová

Česko by do roku 2020 mělo zajistit, aby většina absolventů pedagogických fakult nastupovala do škol. Podaří se tak překlenout generační výměnu učitelů. V opačném případě by mohl být pedagogů nedostatek. Po projednání kariérního řádu pro učitele ve druhém čtení ve Sněmovně to novinářům řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Zároveň uvedla, že dlouhodobým řešením situace nemůže být to, aby ve školách učili lidé bez pedagogického vzdělání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

Generační obměna učitelů podle Valachové Česko zasáhne zhruba za deset let. „Chtěla bych ubezpečit veřejnost odbornou i laickou, že nám nehrozí nedostatek učitelů, který bychom nezvládli z hlediska mezigenerační obměny. Ale potřebujeme jednu věc, potřebujeme do roku 2020 změnit trend a přimět absolventy pedagogických fakult, aby jich víc než 60 procent do škol zamířilo,“ soudí ministryně.

V současnosti podle Valachové 60 procent absolventů pedagogických fakult nikdy učit nezačne. Je prý proto třeba motivovat mladé učitele, aby do škol nastupovali.

Kariérní řád pro učitele míří ke schválení
Zavedení kariérního řádu pro učitele míří ve Sněmovně ke schválení. Pedagogové mají být zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající, podle svého zařazení budou také odměňováni. Poslanci v úterý doporučili zákonem umožnit učitelům mít jednou za deset až patnáct let placené studijní volno. Chtějí také nechat vyučovat neučitele v případě, že by si během několika let potřebné pedagogické vzdělání doplnili. O úpravách poslanci rozhodnou asi v půli března.

„Byla bych dost nerada, kdybychom se místo práce na tomto velkém úkolu zbavili problému tak, že řekneme, dobře, když učitelé učit nechtějí, tak přilákáme jiné vysokoškoláky,“ řekla Valachová.

Pedagogické mimimum nutností

Odborné předměty by podle ní sice mohli učit specialisté v oboru, mělo by se to ale dít jen na středních odborných školách a gymnáziích. I tito specialisté by však měli během čtyř let získat pedagogické minimum.

„Myslím si, že bychom se v tomto ohledu neměli pohybovat ode zdi ke zdi. Nejprve deset let šikanovat učitele s různými razítky a potom zase říct, že vlastně nemusíte mít vůbec nic a budete učit děti,“ řekla Valachová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme