Většina absolventů VŠ neumí pořádně cizí jazyk, stěžují si zaměstnavatelé

Větší šanci najít si lépe placenou prácí mají ti absolventi, kteří perfektně ovládají cizí jazyk. Zaměstnavatelé dávají přednost angličtině. Více než polovina z nich ale uvádí, že vysokoškoláci anglicky pořádně neumí. Ukázal to průzkum České studentské unie mezi 52 manažery personálních oddělení významných firem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaměstnané čeká při hledání zaměstnání také řada pohovorů

Nezaměstnané čeká při hledání zaměstnání také řada pohovorů | Foto: Free Digital Photos, Ambro

Znalost cizího jazyka je při zaměstnávání absolventů nejdůležitějším kritériem. Angličtinu požaduje 89 procent zaměstnavatelů. Výborné jazykové schopnosti pak firmy často ocení také finančně.

„Konkrétní výše záleží obor od oboru, ale standardně se pohybujeme, podle toho, co nám vyšlo v tom průzkumu u oslovených firem, někde mezi třeba 32 a 36 tisíci,“ potvrzuje Jiří Kohout z České studentské unie.

93 procent personálních manažerů si navíc myslí, že by absolventi měli už při studiu získat pracovní zkušenost nebo praxi ve svém oboru.

„Celkem v souladu s důrazem na cizí jazyky byly velmi akceptovány zkušenosti ze zahraničí, z různých zahraničních stáží. Samozřejmě úplně v ideálním případě ze zahraničních stáží pracovních přímo v rámci toho daného, konkrétního oboru. Ale oceňovány byly i studentské zahraniční pobyty,“ dodává Kohout.

Přes 80 procent firem rovněž požaduje u absolventů ochotu učit se, schopnost týmové spolupráce a komunikační dovednosti. Tedy přesně to, co prý u absolventů zatím postrádají.

Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme