Většina Čechů stále neovládá ani jeden světový jazyk

Češi stále neumí dobře cizí jazyky. Žádnou ze světových řečí se dobře nedomluví až 54 procent lidí, jeden cizí jazyk ovládá jen zhruba třetina obyvatel. Nelichotivou statistiku dnes ukázal výzkum Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Simbartlová a Veronika Camacho z brněnské Masarykovy univerzity přednášejí studentům na téma Slovanské jazyky – Lenguas eslavas | Foto: Ľubica Zlochová

Zatímco v satirickém pořadu Česká soda Milan Šteindler a David Vávra kdysi vtipkovali v kurzu německého jazyka Alles Gute nad německo-českou konverzací, dnešní realita je mnohem smutnější. Zveřejněný výzkum ukázal, že Češi s řečmi mají velké problémy, říká vedoucí výzkumu, sociolog Petr Matějů.

„Musím říct, že tento výzkum nás všechny trochu zaskočil tím, že se ukazuje, že schopnost české populace dobře se domluvit jazyky je velmi špatná,“ dodal Petr Matějů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o znalosti cizích jazyků v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Letošní výzkum, ve kterém bylo dotazováno přes tisíc lidí nad patnáct let, také ukázal, že žádným cizím jazykem se dobře nedomluví více než pětina vysokoškoláků.

Čechům jde nejlépe angličtina. Na druhém místě je němčina, na třetím ruština.

Právě němčina má stále v českém prostředí svoje místo. Ať už kvůli hluboké historické a kulturní provázanosti nebo ze současné spolupráce v byznysu. I Česko-německá obchodní a průmyslová komora uvádí, že pro 75 procent německých podniků je znalost němčiny kritériem při náboru zaměstnanců.

Podle Petra Matějů by se proto s cizí řečí měly seznamovat děti odmalička. Už dnes mají žáci povinný cizí jazyk od třetí třídy.

Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme