Většina krajských nemocnic od ledna nezvýšila platy

Naprostá většina krajských nemocnic nezvyšuje od ledna platy zdravotníkům. Takové jsou zprávy regionálních redakcí Českého rozhlasu i Asociace českých a moravských nemocnic. Potvrzují to také lékařské odbory. Ty požadovaly na výplatních páskách 10 procent navíc, jak jim sliboval ministr Leoš Heger v loňském memorandu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Přidáno nedostanou ani zdravotníci karlovarské krajské nemocnice, která provozuje zařízení v Karlových Varech a Chebu.

„My jsme v tuto chvíli přislíbili při vyjednávání o kolektivní smlouvě všem zaměstnancům, že jejich platy zůstanou na úrovni roku 2011,“ potvrdil předseda představenstva Luděk Nečesaný.

Peníze na zvýšení platů nejsou ani ve Slezské nemocnici v Opavě. „Odboráři pochopili realitu, na druhou stranu chtějí, aby byly splněny sliby, které dal pan ministr. Jenomže pan ministr sliby dal, ale nepromítlo se to do tabulek, do odměňování, které by pro nás bylo závazné,“ konstatoval tamní ředitel Ladislav Václavec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to se slíbeným zvýšením platů zdravotníků, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„V tuto chvíli jsme zdravotníkům nepřidali. Měli jsme bouřlivá jednání se všemi odborovými organizacemi, nejen s LOK. Byť úhradová vyhláška pro nás může znamenat vyšší výnos, jistotu čísel budeme mít až po zúčtování čísel z roku 2012. Samozřejmě pokud v průběhu roku uvidíme příznivý vývoj, jsme ochotni mzdy navyšovat. Spíše do motivační složky mzdy. A taková je i dohoda s odborovými organizacemi,“ říká Tomáš Gottwald, ředitel Pardubické krajské nemocnice.

Lepší zpráva přišla z Krajské nemocnice v Liberci. Tam prý skutečně dostávají lednový plat o šest a čtvrt procenta vyšší. Potvrzuje to ekonomický náměstek Jiří Kittner:

„Peníze nám nikdo nepošle a zdroje na toto přidání musíme vygenerovat z úspor nemocnice. Na rozdíl od minulosti je evidentní, že tyto prostředky nemocnicím nikdo, ani zdravotní pojišťovny, ani ministerstvo nedá. Úspory budou muset být také v personální oblasti. Je to pochopitelné, chceme-li přidat, musí nás být méně.“

Fakultní nemocnice, které řídí ministerstvo zdravotnictví, přidávají zdravotníkům od ledna šest a čtvrt procenta. Podle ministra Hegera by platy měla zvýšit i krajská zdravotnická zařízení:

„Oni musí v první řadě vyjednávat s pojišťovnami, aby dostali dostatečné zálohy na ty výnosy. To je věc, na kterou se vymlouvají. Ale na druhou stranu je potřeba říct, že řada krajských nemocnic byla velmi výrazně zadotovaná stavebně ze strany krajů; u některých by se dokonce dalo říct, že jsou i mírně přeinvestované.“

Stetoskop a kalkulačka (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„A ukazuje to, že kraje prostě ty možnosti mají, takže je tady možno mluvit o nějakém provozním úvěrování,“ řekl ministr Heger, který hodlá o platech v krajských nemocnicích ještě diskutovat s hejtmany.

Vyjádření ministra Hegera popuzuje předsedu Asociace krajů Michala Haška. Ten tvrdí, že peníze navíc v loňském memorandu, které zažehnalo protest lékařů ‚Děkujeme, odcházíme‘, slíbil právě šéf resortu Leoš Heger a teď by to měl zařídit.

Odbory zatím protesty nechystají

Lékařské odbory se o platech poradí 27. února. Další protesty zatím neplánují. Připravují ale návrh nového zákona o odměňování zdravotnických pracovníků.

„Jsou tabulky, na které jsou zdravotníci navázaní a mají různé příplatky k té základní tabulce. A tohle už se přežilo a myslíme si, že zákon o odměňování zdravotních zaměstnanců by dokladoval dobrou vůli to vyřešit tak, jak si představujeme,“ uvedl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Radiožurnálu mluvili Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

„Já si myslím, že ta situace je skandální. S Českou republikou, potažmo s vládou České republiky jsme podepsali nějakou dohodu a ta realizovaná není,“ dodává Engel.

O platech chtějí lékařské odbory jednat i s premiérem Petrem Nečasem.

Lenka Jansová, Veronika Sedláčková, mta, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme