Většina lyžařů na českých sjezdovkách je pod vlivem alkoholu

Dát si na svahu pivo nebo svařené víno a potom se pustit z kopce. Tomu neodolá podle průzkumu pojišťovny Direct většina lyžařů na sjezdovkách v České republice. Celých 83 procent sportuje pod vlivem alkoholu. Nejčastěji prý pijí proto, aby se zahřáli a tvrdí, že pak mají z jízdy větší požitek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pezinská Baba | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je podle průzkumu svařené víno, které pije na sjezdovce 36 procent lyžařů. „Osobně si myslím, že ten svařák k pobytu na horách patří. Otázkou je, kde je ta správná míra, ta správná hranice,“ řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

„Jestli někdo požil či nepožil alkohol, můžeme my těžko odhadnout. Ani to nezjišťujeme. Řešíme spíš pouze následky nějakých úrazů či střetů. A ani u toho nemůžeme říct, jestli dotyčný je pod vlivem alkoholu nebo ne,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Většina českých lyžařů jezdí pod vlivem alkoholu. O tématu jsme v Ozvěnách dne hovořili s náčelníkem Horské služby ČR, Jiřím Brožkem.

Zdůraznil zároveň, že alkohol má vliv na pohybovou koordinaci. „Spíš se ale setkáváme s tím, že se někdo se bufetu zapomene a pak už ani není schopný na lyže stoupnout,“ uvedl.

Horská služba podle Brožka nemá možnost podrobit lyžaře příslušnému testu. „Nemáme k tomu ani žádnou zákonnou oporu, ani dostatek lidí. Je to spíš otázka na provozovatele, kteří řeší určitý pořádek a jeho dodržování v rámci své provozovny,“ uvedl.

Připomněl, že v rámci některých lyžařských areálů fungují takzvané skipatroly. „Jsou to zaměstnanci provozovatele lyžařského areálu, kteří mají nějaké oprávnění,“ vysvětlil.

Cestou Polska, kde přijali zákon, který alkohol na sjezdovkách zakazuje úplně, by Jiří Brožek ale nešel. „Jsem dost skeptický k nulovým tolerancím. Jak znám kolegy z Polska, mám obavu, že to bude jen otázka papírová a bude problém zákon dodržovat. Vždycky je to spíš v té poloze vysvětlit lidem, že by měli sami najít míru, kdy je vhodné dát si ten svařák či pivo,“ uvedl náčelník horské služby.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme