Většina obyvatel Plzeňska se kvůli krizi bojí o místo

Hospodářská krize ohrozila pracovní místo 58 procent obyvatel Plzeňského kraje nebo jejich blízkých. Takový je výsledek bleskového průzkumu agentury SC&C pro Český rozhlas. Ztráty zaměstnání jako důsledek recese se na Plzeňsku neobává dvaačtyřicet procent dotázaných. Z šesti krajů, které SC&C v dubnu zkoumala, mají lidé na Plzeňsku ze ztráty zaměstnání nejnižší obavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohrozila nebo ohrožuje hospodářská recese Vaše pracovní místo nebo místo někoho z Vašich blízkých?

Ohrozila nebo ohrožuje hospodářská recese Vaše pracovní místo nebo místo někoho z Vašich blízkých? | Foto: STEM, SC&C

Skeptičtí jsou podle vedoucí výzkumu SC&C Jany Hamanové v tom, že některá z politických stran bude schopná zajistit dostatečnou nabídku pracovních míst:

„V Plzeňském kraji máme největší počet lidí, kteří deklarují, že žádná z politických stran jednoznačně nezajistí nabídku pracovních míst. Procento těchto lidí tvoří třetinu. Potom máme další čtvrtinu lidí, kteří si z té politické nabídky nedokáží vybrat.“

Z konkrétních stran pak lidé jmenovali nejčastěji ČSSD a ODS.

Na kůrovce kácením

Mírná většina lidí žijících na Plzeňsku je pro, aby Správa Národního parku Šumava kvůli kůrovci vykácela zasažené stromy. Tuto variant by zvolilo šestačtyřicet procent dotázaných. Takový je výsledek bleskového průzkumu agentury SC&C pro Český rozhlas v Plzeňském kraji. Šestnáct procent obyvatel se o kůrovce nezajímá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová o postoji obyvatel Plzeňského kraje ke kácení na Šumavě

Podle vedoucí výzkumu SC&C Jany Hamanové podporuje cestu, aby si příroda v tomto případě pomohla sama třicet osm procent oslovených.

„Máme tady dvě relativně velké skupiny lidí, 36 procent je pro kácení, 38 procent je proti kácení. Zhruba 16 procent lidí říká, že jim je to úplně jedno, až si to Správa Národního parku vyřeší jak chce, protože je to vůbec nezajímá,“ říká Hamanová.

Vedou sociální demokraté

Ve volbách na Plzeňsku by zvítězila ČSSD. Podpořilo by ji pětadvacet a půl procenta voličů. Druhá příčka by se ziskem o dvě a půl procenta horším patřila ODS, jak vyplývá z průzkumu agentury SC&C pro Český rozhlas. Třetí pozici by v kraji obsadili komunisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová o preferencích jednotlivých stran

Pětiprocentní hranici by překonalo pět stran doplňuje vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová:

„KSČM získává 12,5 procenta, Věci veřejné 12 procent a TOP09 11,5 procenta. Znamená to, že všechny tři strany mají velmi vyrovnané portfolio voličů. Ostře sledovanou pětiprocentní hranici nepřekročila ani Strana zelených, která je těsně pod ní. Další strany, které se umístily pod pětiprocentní hranicí jsou KDU-ČSL a Strana práv občanů Zemanovi.“

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Plzeňského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 19.4.- 20.4. 2010
Počet respondentů: 1293
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C
Cílová skupina: občané Plzeňského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku a vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny v Plzeňském kraji uspěla ODS (36,46%, 5 mandátů), následovaná ČSSD (31,69%, 4 mandáty). Třetí skončili komunisté (14,03%, 2 mandáty). Strana zelených (5,91%) ani KDU-ČSL (5,65%) už mandát nezískali, stejně jako SNK Evropští demokraté (2,04%). Zisk ostatních stran nepřekročil 1 procento.

Václava Marešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme