Většina obžalovaných v rumové aféře zproštěna viny

Krajský soud v Hradci Králové vynesl překvapivý verdikt v takzvané rumové aféře. Zcela zprostil viny šest obžalovaných, další ženě uložil trest 15 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky - v několika případech totiž odebrala alkohol, za který nezaplatila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Krajský soud v Hradci Králové dnes uzavřel 12 let starý případ tzv. rumové aféry, při které se podle obžaloby sedm podnikatelů podílelo na obchodech se stovkami tisíc litrů nezdaněného alkoholu. Tím měli stát připravit o 60 miliónů korun. Soud zprostil v tomto bodě šest lidí obžaloby. Pouze obžalované Blance Kvasničkové uložil 15měsíční podmínku. Podle soudu totiž při nákupu rumu a vodky neplatila jeho dodavatelům, a tím se dopustila podvodu.

Soudy se rumovou aférou zabývají několik let. V roce 1995 ostravský soud, kam byl případ převeden kvůli vztahům některých východočeských policistů s aktéry případu, vyměřil obžalovaným tresty od tří do osmi let vězení. Vrchní soud v Olomouci v únoru 1996 rozsudek kvůli procesním chybám zrušil a nařídil nový proces.

Ostravský soud v letech 1996 až 1999 několikrát nařídil hlavní líčení, to se ale ani jednou kvůli absencím nekonalo. Obžalovaní se opakovaně omlouvali z účasti na líčení především kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Nejvyšší soud v Brně proto v dubnu 2001 rozhodl, že případ bude projednávat Krajský soud v Hradci Králové, aby odpadly problémy s dojížděním obžalovaných do Ostravy.

Milan Kopp, Jana Petrová, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme