Většina poslanců KSČM se hlasování o nedůvěře vládě zdrží

Vláda premiéra Stanislava Grosse zatím nemá jistotu, že přežije zítřejší parlamentní hlasování o nedůvěře. Výkonný výbor KSČM sice svým poslancům doporučil, aby se hlasování zdrželi, poslanci KSČM ale jednání o tom, jestli budou doporučení respektovat, neukončili. Drtivá většina jich je však rozhodnuta se hlasování zdržet. Jak dále řekl první místopředseda strany Vojtěch Filip v rozhovoru pro BBC, komunisté se sice pravděpodobně zdrží při hlasování o důvěře vládě, ale budou požadovat odchod premiéra Stanislava Grosse. Rozhodl o tom podle něj výkonný výbor strany. Hlasy 41 poslanců KSČM jsou pro osud vlády klíčové. Bez nich totiž dají ODS a KDU-ČSL spolu s nezařazeným poslancem Tomášem Vrbíkem dohromady jen 79 hlasů, k vyslovení nedůvěry je jich ale zapotřebí nejméně 101. Naopak s hlasy komunistů by měli zastánci svržení vlády 120 hlasů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček

Miroslav Grebeníček | Foto: Michal Kamaryt

13 členů výkonného výboru bylo pro, 8 proti. Doporučení poslaneckému klubu tedy zní, nepodpořit vyslovení nedůvěry vládě. Potvrdil to místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Ten předpokládá, že i když se nakonec poslanci budou rozhodovat podle sebe, bude pro ně doporučení výboru dost závazné. Předseda Miroslav Grebeníček ovšem řekl, že zásadní bude ještě ranní projev premiéra Grosse před hlasováním ve sněmovně. Pokud s ním nebudou spokojeni, mohli by se podle šéfa komunistických poslanců Pavla Kováčika znovu sejít a svůj postoj přehodnotit.

Předseda strany Miroslav Grebeníček očekává, že dosavadní premiér vyšle signál o změně stylu vládnutí. To je podle Grebeníčka nezbytné. "A vy máte pocit, že to, co se tady děje, kdy je 80 procent spoluobčanů zhnuseno tím, co se děje, nebo to, co se píše v zahraničí, že je normální stav. Takže samozřejmě, že pokud bude pravdou to, že že pan prezident nepřijme demisi lidoveckých ministrů tak to bude zábava. To bude jedno překvapení za druhým."

Zda se komunisté dočkali od sociální demokracie nějakých slibů nebo ústupků, na to nechce nikdo odpovědět. Nicméně Jiří Dolejš míní, že ani nic chtít nemusí, protože takto oslabená vláda je snadným cílem. Bude vládnout od jednoho schvalování zákona do druhého a silné strany ji mohou utáhnout na niti.

Oficiálním důvodem, proč zatím chtějí komunisté vládu podpořit, i když by byli rádi, aby v jejím čele nestál Stanislav Gross, je to, že nechtějí být spojováni s modročernou koalicí ODS a KDU-ČSL. Miroslav Grebeníček se sejde se Stanislavem Grossem ještě dnes večer. Tvrdí ale, že už nebudou mluvit o vládní krizi, ale o privatizaci Telecomu.

Rozhodnutí komunistů je pro výsledek pátečního hlasování ve sněmovně klíčové. Pro vyjádření nedůvěry vládě budou hlasovat občanští demokraté a lidovci. Obě strany dohromady s nezařazeným poslancem Tomášem Vrbíkem dají jen 79 hlasů. K pádu vlády je třeba minimálně 101 hlasu zákonodárců z dvousetčlenné komory.

ODS: Gross otevřel komunistům cestu k moci

Stanislav Gross otevřel cestu komunistů k moci, tak reagují na současnou situaci představitelé ODS. Sociální demokraté taková slova odmítají. Premiér už má jména ministrů, kteří nahradí odcházející lidovce. Nejde o žádnou podporu komunistů vládě Stanislava Grosse. Tak reagoval na rozhodnutí výkonného výboru KSČM 1. místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj jde o pouhé stanovisko komunistů k návrhu ODS. "Pro nás to není personální, ani programový obchod s komunstickou stranou. Ta ať zítra bude hlasovat jakkoli, zůstane opoziční stranou."

Jiný názor má opoziční ODS. Jednáním sociálních demokratů je znepokojena. Místopředseda Petr Nečas například uvedl. "Stanislav Gross ve své nekonečné touze zůstat za každou předsedou vlády se rozhodl otevřít cestu do salonu české politiky."

Změny ve vládě přijdou bez ohledu na postoj komunistů

Zítřejší postoj komunistů k hlasování o nedůvěře vládě může zamíchat se složením Grossova kabinetu. Ministryně školství Petra Buzková dlouhodobě spolupráci s KSČM odmítá. Jestli z vlády tolerované komunisty odejde, dnes říct nechtěla. "Já už o tom přemýšlím dlouho. První se to musí dozvědět premiér Stanislav Gross a moji kolegové. Já samozřejmě vyčkám zítřka, jak celá záležitost proběhne, a předpokládám, že sdělím někdy v příštím týdnu, jak se zachovám."

Podobně se vyjadřuje také ministr průmysl Milan Urban. Vyloučen není ani odchod nestraníka Martina Jahna. Už dříve dal jasně najevo, že nebude v kabinetu závislém na hlasech komunistů ministr pro informatiku z Unie svobody Vladimír Mlynář. Naopak Zdeněk Škromach dnes řekl, že vše nasvědčuje tomu, že on vládu neopustí. Definitivně se vyjádří v úterý. Stanislav Gross už má jasno, kdo nahradí lidovecké ministry.

Ministrem zahraničí by se mohl stát velvyslanec při EU Jan Kohout, ministrem dopravy může být nestraník Pavel Švagr, výkonný ředitel Fondu dopravy. Životní prostředí zřejmě povede poslanec za ČSSD Radko Martínek. Jména dnes padla také při odpoledním jednání poslaneckého klubu ČSSD. Premiér Stanislav Gross své návrhy sdělil i prezidentovi. "Panu prezidentovi jsem tato jména sdělil, nedebatovali jsme o nich, protože formálně k těm krokům předložení návrhu na jmenování členů vlády nedošlo."

Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek tvrdí, že případní noví ministři jsou lidé navržení komunisty. "Já se těch pánů nechci nijak dotknout, ale vzhledem k rozhovorům, které teď předseda vlády vede s komunisty, je přece úplně jasné, že to není výběr sociálních demokratů a pana Stanislava Grosse, ale že je to výběr komunistů a pana Miroslava Grebeníčka. Moji podporu může mít těžko jakýkoli ministr, kterého vybral předseda komunistické strany."

Vše bude záležet na tom, jak dopadne zítřejší hlasování o nedůvěře vládě. Klíčová schůze sněmovny začíná v 9:00.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme