Většina senátorů a poslanců majetková přiznání už předložila. Ostatní na to mají dva dny

Do úterý mají poslanci, senátoři a významní státní úředníci ještě možnost podat majetková přiznání za loňský rok. Většina senátorů už svá přiznání o vedlejších příjmech, nákupu cenných papírů a majetku a také o svých dluzích předložila. Podobné je to ve sněmovně: podle tamního mandátového výboru přiznání nedodaly už jen zhruba dvě desítky poslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.5.2015

Poslanecká sněmovna 26.5.2015 | Foto: Filip Jandourek

Například poslanec KDU-ČSL Jaroslav Klaška v majetkovém přiznání uvádí, že byl ještě do loňského listopadu starostou města Šlapanice. A protože si díky tomu přišel na více než 100 tisíc korun, musel tento vedlejší příjem zmínit.

Předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip zase tradičně přiznává přivýdělek z advokátní kanceláře, kterou provozuje v Českých Budějovicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci a senátoři mají už jen dva dny na podání majetkových přiznání za loňský rok. Co politici přiznávají, zjišťovala Jana Čermáková

Kromě poslancování stíhá podnikat i předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD. Poradenská činnost mu ale tentokrát žádný příjem nevynesla:

„Já jsem podnikatel, takže přiznávám svou podnikatelskou činnost, ze které jsem ale neměl žádné příjmy, protože jsem na to neměl čas."

Majetkové přiznání za loňský rok už podal i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Přiznal v něm hypotéku, kterou bude splácet ještě skoro deset let.

„Já jsem ho nejen dopsal, ale i odevzdal. V zásadě tam nemám nic, neměl jsem žádné vedlejší příjmy kromě platu poslance. Nevlastním žádné firmy, nejsem v žádných orgánech podnikatelských subjektů. Jediné, co jsem přiznal a co přiznávám už pět let a dalších 20 let budu, je hypotéka na dům, který jsme si pořídili někdy v roce 2009,“ připomíná Stanjura.

Výhrady k současné podobě, kdy se majetková přiznání předkládají vždy jen za jeden konkrétní rok, má TOP 09.

STAN, Starostové a Nezávislí, Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

Její poslanci už připravili novelu, která by politikům a klíčovým státním úředníkům přikazovala předkládat celý soupis majetku, říká místopředseda sněmovny za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík:

„My už jsme navrhli novelizaci tohoto zákona, že by politici předkládali soupis veškerého majetku, se kterým vstupuje a vystupuje z funkce."

S tím souhlasí i komunističtí poslanci. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že zpřísnění zákona o střetu zájmů jeho strana vítá.

„Já si myslím, že důraznější ošetření střetu zájmů a větší transparence u osob veřejně činných je na místě a nekoliduje to nikterak ani s naším vlastním návrhem na majetkové přiznání. Protože jedna věc je majetkové přiznání, které řeší rozpor mezi příjmy a majetkem, a druhá věc je větší bedlivost nad osobami veřejně činnými. To se nevylučuje,“ uvedl Dolejš.

Majetková přiznání za loňský rok podávají i senátoři. Největší vedlejší příjmy zatím přiznal senátor za hnutí ANO Jiří Hlavatý - konkrétně 11 milionů korun. Peníze má z podnikání.

Druhé nejvyšší vedlejší příjmy uvedla senátorka Eva Syková, zvolená za ČSSD. Jako ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a za práci v Ústavu neurověd Univerzity Karlovy si přivydělala přes dva a půl milionu korun.

Jiří Hlavatý, držitel titulu Podnikatel roku 2013 | Foto: Prokop Havel

Na úplné znění toho, co jednotliví zákonodárci přiznali za vedlejší příjmy, si veřejnost ještě chvíli počká. Na internetu budou formuláře dostupné až po kontrole.

Členové mandátového a imunitního výboru ovšem prověřují majetková přiznání jen po formální stránce. Nezkoumají, jestli je politici sepsali pravdivě.

Kvůli nedodanému nebo špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště. Sám zákonodárce postihnout nemůže. Případný postih od úřadů může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme