Většina soudců a státních zástupců souhlasí s návrhem vlády na narovnání platů

Soudci a státní zástupci se dohodli, že přijmou nabídku vlády na doplacení mezd. Stát jim nabídl více než miliardu korun výměnou za to, že se vzdají části svých finančních nároků. Předsedové všech soudů o dohodě jednali celé odpoledne na Nejvyšším soudě v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

I když soudci zatím neznají přesné znění smlouvy s vládou, je většina připravena na ni přistoupit, informoval po jednání předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

„Soudci tímto krokem chtějí definitivně uzavřít nešťastnou kapitolu sporu o soudcovské platy a doufají, že stejný přístup zvolí do budoucna i politická reprezentace,“ vysvětlil.

Zástupci justice jsou ale stále přesvědčeni o oprávněnosti svých nároků. To, že z nich ustoupí, je podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy důležité pro zachování důvěry v justici: „Nejde o důvěru ze strany politické reprezentace, ale především o důvěru společnosti.“

Jednání se zúčastnil i náměstek nejvyššího státního zástupce Pavel Pukovec. Podle něj se k dohodě připojí i většina státních zástupců.

Ministerstvo práce vypočítávalo mzdy soudců z průměrné hrubé měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře na základě dat Českého statistického úřadu. Nejvyšší soud ale v lednu rozhodl, že resort měl vycházet z jiného čísla, které mzdy přepočítává na plné úvazky. Zatím používaný údaj totiž zahrnuje i zkrácené úvazky a ty průměr snižují.

Kabinet v pondělí schválil návrh, podle kterého stát zpětně doplatí soudcům a žalobcům 1,2 miliardy korun. Podle odstupující ministryně spravedlnosti Heleny Válkové ale peníze dostanou jen ti, kteří přistoupí na dohodu o narovnání a nebudou se už dál soudit.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme