Většina tipů na víkend se týká Vánoc

Vánoce jsou tématem většiny akcí, které vám dnes nabízíme v Tipech na víkend. Vybrat si můžete z vánočních jarmarků, trhů, výstav betlémů a vánočních ozdob, koncertů a dalších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozveme vás na Vánoční jarmark, který zítra začíná na Pražském hradě. Na severním dvorku Starého královského paláce se tak můžete přenést do středověku. K vidění bude také například představení na motivy staročeských lidových vánočních her. Jmenuje se „Čas plný lásky, aneb pokoj lidem dobré vůle“. O čem bude, nám řekl jeho autor a režisér Roman Štolpa.

Hra „Čas plný lásky“ začíná po oba víkendové dny vždy v 11:15 a ve 12:45. Vánoční jarmark se na Pražském hradě koná až do 26. prosince a to ve všední dny od 11 do 16, o sobotách a nedělích mezi 10. a 17. hodinou.

Také v Táboře se v sobotu koná staročeský vánoční trh. Zabere Žižkovo náměstí. Kromě tradičního zboží akci obohatí postavy Ambrože, Lucek, Štěstníka a kolo štěstí s cenami. V 18 hodin, kdy trh končí, si můžete prohlédnout živý betlém. Vánoční trhy se o víkendu konají i na hradě Loket.

Na 40 betlémů je k vidění v příbramské galérii Zámeček. V ojedinělé expozici nechybí ani pracovní nástroje, obrazové dokumenty, ikonografie, pohlednice a medaile.

Na třetí adventní neděli připravilo Třebechovické muzeum betlémů dva koncerty - ve 14 hodin se představí pěvecký sbor z Pardubic Vox Humana a o dvě hodiny později vystoupí v evangelickém kostele žáci místní umělecké školy.

Jak jinak - opět betlémy, slaměné vánoční ozdoby a staré pohlednice i kalendáře jsou vystaveny ve Štáflově chalupě v Havlíčkově Brodu. Pozdně středověký dům se šindelovou střechou se nachází nedaleko středu města.

Centrum volného času Lužánky v Brně nabízí o víkendu dílny pro děti. Mohou si přijít udělat malý dárek nebo ozdobu. Na výběr bude řada druhů postupů - lití svíček, vystřihovánky do okna, zdobení perníčků anebo malování malých svícnů.

V Rýmařově dnes začaly vánoční trhy, které slibují návrat k lidové tradici. Jak dodává Ivan Sekanina z ostravského studia, organizátoři chtěli potlačit komercionalizaci nadcházejících svátků a tomu také přizpůsobili výběr prodávajících.

Pokud jste už Vánocemi přesyceni, máme tu pár dalších tipů. Filmový a divadelní herec Hugo Haas byl tvůrčí osobností mnoha směrů. Výstava ke 100. výročí jeho narození v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště zachycuje Haasův život soukromý i herecký, a také atmosféru filmů, které natočil u nás, v Americe i finále života ve Vídni.

A teď z úplně jiného soudku. Na 120 poštovních holubů si můžete v neděli prohlédnout na výstavě v Polné na Jihlavsku. Od chovatelů se dozvíte například, že jeden poštovní holub za rok uletí až 10 tisíc kilometrů a umí se bezpečně vrátit domů až z Francie.

Novou stálou expozici otevřela Západočeská galerie v Plzni ve výstavní síni Mastné krámy. Představuje českou kulturu 19. století a to obrazy, plastiky, sklo, porcelán, šperky a další předměty.

V pražských Starých Střešovicích připravili na sobotu medáci poslední letošní kulturní program. Nabídne od 14té hodiny dětskou dílnu anebo večer od 20ti pásmo krátký filmů FAMU nazvané „Proč pláčeš, Amu-wapi?“.

8. ročník vánočního běhu dětí Velká cena Hradce Králové startuje zítra v Komenského ulici. Prezentace je mezi 9tou a 10tou hodinou v areálu Dopravního podniku. Na start se mohou postavit všechny děti od 2 do 16 let. Jsou pro ně připraveny tratě od 40 do 500 metrů.

Pokud dáváte přednost turistice, ale někdy se necháte kousek svést, máme tu pro vás tip. Po pravidelné údržbě už opět funguje sedačková lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku. V provozu je každý den a jezdí v hodinových intervalech.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme