Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávky

Většina lidí, kteří pracují ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, ode dneška stávkuje. Ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků se jich ke stávce připojilo 59. 20 lidí, včetně členů vedení, je připraveno dát výpověď. Agentura spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Pracovníci agentury požadují nezávislost, samostatnost a debatu s premiérem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávkují, sešli se v Divadle Komedie

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávkují, sešli se v Divadle Komedie | Foto: Martin Karlík

Zaměstnanci agentury požadují, aby je vláda vyjmula z gesce ministerstva pro lidská práva. Pod vedením resortu údajně nejsou schopni plnit závazky vůči obcím.

„Rádi bychom dosáhli autonomie. Pan ministr to sice znevažuje, říká, že to není možné. Nicméně nám to bylo přislíbeno ve vládních usneseních z roku 2008 a 2012. Proto se teď k tomu vracíme a tímto žádáme o otevření dialogu nad tím, jak dále s agenturou fungovat a spolupracovat,“ říká členka stávkového výboru a expertka Agentury pro sociální začleňování Lucie Macků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování mluvili Petr Čáp, místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR a politolog a publicista Thomas Kulidakis

Během stávky se setkávají s novináři a diskutují o tom, do jaké míry můžou úředníci v Česku vyjadřovat svůj názor.

Místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petr Čáp řekl, že se obávají odchodu celého vedení agentury.

„My se prostě bojíme, že pokud opravdu těch 20 lidí v pondělí podá výpověď, tak to, co tu bylo šest let budováno jako efektivní nástroj pro politiku sociálního začleňování, končí, celý tým se rozpadá. Je to ohromná destrukce ve státní správě,“ tvrdí Petr Čáp.

Zaměstnanci požadují, aby se Agentura pro sociální začleňování stala nezávislou příspěvkovou organizací. Podle Petra Čápa by to pomohlo při jednáních s jinými resorty, protože teď je Agentura postavená na roveň odboru ministerstva:

„Jako ředitel odboru nemůžete vcházet do jednání s ministry, s kraji. Agentura byla vybudována tak, že hájí zájmy nejchudších lidí a je zavázána především dlouhodobým dohodám, ať už na národní úrovni nebo na mezinárodní úrovni. Proto potřebujeme ředitele nebo ředitelku, kteří mají mandát, třeba čtyřletý, aby byli těmto resortům partnery.“

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávkují, sešli se v Divadle Komedie | Foto: Martin Karlík

Ministru Dienstbierovi ale není jasné, co přesně požadavkem nezávislosti lidé z agentury myslí.

„Od 1. července se bude na všechny správní úřady včetně Úřadu vlády a včetně agentury vztahovat služební zákon, který přesně upravuje postavení úředníků včetně jejich představených a i samozřejmě garantuje určitou míru politického nezasahování,“ reagoval ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaměstnanci z Agentury pro sociální začleňování stávkují. K tématu mluví ministr Jiří Dienstbier a členka stávkového výboru Lucie Macků

Vztahy agentury s ministerstvem vyostřilo nedávné odvolání ředitele Martina Šimáčka, který stál v jejím čele od února 2009.

Podle Petra Čápa ale stávkující úředníci nepožadují návrat Martina Šimáčka:

„My to takto personálně nestavíme. Jde nám o principy, které pan Šimáček šest let budoval. Pro podmínky naší práce je naprosto nezbytné, aby nový ředitel nebo ředitelka pokračovali na těchto principech.“

Sobotka se s úředníky sejde

Úředníci požadují, aby do jednání také vstoupil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „A pomohl nám nastavit diskusi o budoucnosti Agentury pro sociální začleňování,“ dodává Čáp.

Sobotka požadavkům stávkujících zaměstnanců nerozumí, ale sejde se s nimi:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravští pracovníci Agentury pro sociální začleňování pojali stávku netradičně. Většina z nich strávila den zdarma v práci. Natáčela o tom Iva Havlíčková

„Rozumím tomu, že zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za lepší pracovní podmínky, aby byl dodržován zákoník práce. Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní a mohla rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě není dost dobře možné.“

Premiér nabídl stávkujícím schůzku za osm dní. Protestující chtěli mít jasno už v úterý, nyní rozhodují o dalším postupu.

Podle Petra Čápa snahy stávkujících podporují organizace, se kterými Agentura spolupracuje:

„Stačí se podívat, kdo podepsal otevřený dopis. Je to 350 jedinců a zástupců našich partnerských organizací.“

Arogantní jednání?

Některé neziskové organizace ale poslední dobou spolupráci s Agenturou kritizovaly, stěžovaly si na arogantní chování zaměstnanců a tvrdily, že její projekty nejsou účinné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proti požadavkům stávkujících zaměstnanců vládní agentury se dnes postavila část členů rady vlády pro romskou menšinu. Mluvil o tom její místopředseda David Beňák

Projektový manažer sdružení Lampa z Mimoně Jiří Hanzl poukazuje třeba na to, jak pracovníci Agentury se svými partnery jednají:

„Velice povýšeně. Je to velmi nabubřelé, nafoukané, arogantní jednání. Nejsou schopni vůbec žádné diskuze.“

Agentura takové chování odmítá. Nicméně podle některých členů rady vlády pro romskou menšinu jsou požadavky stávkujících pracovníků nepřijatelné. Řešení situace vidí v odchodu nespokojených zaměstnanců.

Lenka Jansová, mta, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme