Většina zadržených migrantů nemá doklady, ověřit jejich totožnost je složité

Policisté musejí stále častěji řešit, jak zjistit totožnost běženců, které v Česku zadrží bez dokladů. Dnes po půlnoci jich ve vlacích z Rakouska a Maďarska zadrželi na břeclavském nádraží 214. To je víc než za celý minulý týden dohromady. Většina z nich doklady neměla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústečtí policisté ve velkém kontrolovali vozidla kvůli nelegálním imigrantům směřujíícím do Německa

Ústečtí policisté ve velkém kontrolovali vozidla kvůli nelegálním imigrantům směřujíícím do Německa | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Migrantů bez dokladů zadrží policisté v Česku v poslední době desítky denně. Pokud požádají na našem území o status uprchlíka, vezmou jim otisky prstů a pak je porovnávají v databázi společné s ostatními státy Evropské unie.

„Totožnost se zjišťuje obtížně, pokud ji cizinci skutečně nechtějí rozkrýt. Ale policie musí ze zákona toto vyžadovat a konat,“ říká Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Denně zadrží policie v Česku desítky migrantů bez dokladů - ověřit jejich totožnost je v praxi velmi složité

Policie také musí zajistit tlumočníky. A to není pro desítky jazyků, kterými uprchlíci mluví, vždycky jednoduché. Běžencům můžou také chybět doklady, protože úřady v zemích konfliktu nefungují. Často také opouštějí zemi za dramatických okolností.

Požádat uprchlíka o doklady může v podstatě jenom policista. „Policista nebo strážník určitě. A pak také úředníci, kteří řeší azylovou žádost. Nepožádá-li o azyl, je to pouze na Policii České republiky,“ doplňuje Sládková.

Pokud se ukáže, že si cizinec někde už zažádal o azyl, bude předán do této do země. V případě, že si běženec nikde o azyl nežádá, policisté ho vrátí do země, ze které přijel.

O azyl nebo o dočasnou ochranu může žádat pouze uprchlík. Podle Ženevské konvence z roku 1951 to jsou to lidé, kterým hrozí v jejich zemi pronásledování kvůli rase, národnosti, náboženství nebo politickým názorům. Není tak možné se uprchlíkem stát, když se k tomu člověk rozhodne, musí splňovat tato kritéria. Ekonomický migrant nemůže předstírat, že je uprchlík.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme