Většině politiků by nový státní svátek nevadil, proti jsou jen komunisté

Většina Čechů si přeje, aby byl Velký pátek státním svátkem. Návrh, který plánují letos předložit v Poslanecké sněmovně lidovci, má podporu premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. Ostatní parlamentní strany podporu nevylučují. Výjimkou jsou poslanci za KSČM.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna pořádá den otevřených dveřích

Poslanecká sněmovna pořádá den otevřených dveřích | Foto: Tomáš Adamec

Lidovci by rádi den, kdy byl ukřižovaný Ježíš Kristus, zařadili mezi české svátky. K tomu, aby návrh uspěl, však potřebují podporu ostatních stran. „Ta šance by tentokrát skutečně mohla být oproti předchozím pokusům velká. Chci, abychom to předkládali nejen jako klub KDU-ČSL, ale velmi stojím o to, aby byli spolupředkladatelé zástupci dalších klubů,“ říká Šéf poslaneckého klubu Jiří Mihola.

Podle Miholy už se hlásili zastánci z řad z TOP 09, ODS a ČSSD. „Pevně věřím, že se najdou i také kolegové v hnutí ANO,“ dodává šéf poslaneckého klubu lidovců.

Průzkum: Volno na Velký pátek by chtělo 60 procent Čechů

Číst článek

Podporu návrhu již vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a proti není ani předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák. „Pokud je volným dnem Velikonoční pondělí, tak Velký pátek má podstatně větší smysl,“ míní předseda poslaneckého klubu ČSSD. Stanovisko ostatních poslanců nechce zatím komentovat.

„Poslanecký klub se tímto návrhem ještě nezabýval. Předpokládám, že nebude závazné hlasování v této věci. Každý se rozhodne podle své úvahy,“ upřesňuje Sklenák.

Proti novému státnímu svátku se zatím staví jen komunisté.

„Jsem přesvědčen o tom, že Česká republika má dost státních svátků. Každý svátek odnáší nejen státní rozpočet, ale i podniky a podnikatelé, protože zaměstnanci mají nárok na příplatky a tak podobně,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. O návrhu chtějí ještě diskutovat.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme