Většinu zakázek na nemocniční přístroje získávají zprostředkovatelé

Zprostředkovatelským firmám, které dodávají do českých nemocnic přístroje za stamiliony korun, začínají horší časy. Ukazuje se to třeba v aktuálním rozdělování 1,3 miliardy korun z evropských dotací na přístroje. První nemocnice začaly vypisovat zakázky podle nových pravidel ministerstva zdravotnictví tak, aby na zakázky dosáhli přímo výrobci přístrojů. Některé odhady protikorupčních iniciativ říkají, že se tak dá ušetřit až třetina ceny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Motol

Fakultní nemocnice Motol | Foto: Filip Jandourek

Ve skutečnosti to v právě probíhajícím rozdělování evropských dotací vypadá tak, že zprostředkovatelé si už z vysoutěžených zakázek v hodnotě 930 milionů rozdělili více než 700 milionů korun. Nejvíce pak firmy Hospimed a Puroklima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o zakázkách na nemocniční přístroje

Právě druhá jmenovaná třeba v případě vybavení kardiocentra v liberecké nemocnici dokonce přístroje dodávala jako zprostředkovatel jiného zprostředkovatele. Radiožurnál už v úterý upozornil, že tato zakázka byla o třetinu dražší, než se dodané přístroje firem Philips a Siemens dají v Česku koupit.

A zřejmě to není nic výjimečného.

Bývalý poslanec Ludvík Hovorka a nyní asistent senátorky Aleny Dernerové upozorňuje na studii, ze které vyplývá, že nákupy přístrojů přes zprostředkovatele v těchto evropských programech jsou předražené průměrně o 30 procent:

„Ten systém je tak nastaven už při těch zadávacích podmínkách a já mám pocit, že tak se připravoval i celý ten program IOP, kde se vlastně do těch zadávacích podmínek úmyslně dávají nesmyslné požadavky na minimální výši obratu v takové úrovni, že jednotliví výrobci zdravotnických přístrojů nejsou schopni splnit tento limit a jsou nuceni vlastně ty svoje výrobky prodat kompletátorům.“

Ministerstvo zdravotnictví namítá, že právě to se nyní snaží odstranit.

„Celá ta strategie je o tom snažit se získat všemi prostředky co možná nejlepší cenu. To znamená, že se domníváme, že pokud ty zakázky budou rozděleny, pokud zadávací řízení budou ještě upravena, tak předpokládáme, že se přihlásí mnohem větší spektrum uchazečů, a tím pádem budeme moci mít mnohem lepší cenu,“ vysvětluje mluvčí rezortu Vlastimil Sršeň.

Změna?

Změna je vidět třeba u pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta z průběhu původních výběrových řízení na pořízení nových přístrojů pro popáleninové a kardiovaskulární centrum z nabídek zjistila, že nabídnutá cena neodpovídá kvalitě výrobků.

„Také došlo k situaci, že nabídky si byly natolik podobné, jak v nabízené ceně, tak technických parametrech, že nebylo možné přistoupit k objektivnímu a efektivnímu výběru dodavatele,“ říká Lukáš Matýsek z vinohradské nemocnice.

Nemocnice tak oba tendry zrušila a do nového tendru podmínky předělává.

„Očekáváme zvýšený zájem uchazečů o tuto zakázku, větší variabilitu nabídek a tím i zvýšený tlak na snížení ceny,“ dodává Matýsek.

Podobně jako tato nemocnice podmínky tendrů mění nemocnice Na Homolce, Všeobecná fakultní nemocnice, kde byl jen jeden uchazeč, brněnské nemocnice v Bohunicích a u svaté Anny, kde se přihlásili jen dva uchazeči.

Podle nových podmínek soutěžili třeba už v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Nákup přístrojů nově rozdělili na tři části. Jenže do první z nich se přihlásil jako jediný uchazeč zase zprostředkovatel, který nabídl monitory firmy Philips.

Ředitel centra Petr Němec říká, že po konzultaci s ministerstvem nabídku přesto nakonec vybrali, protože cena byla obvyklá.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme