Vězeň DUL3X6 Kajínek: Vězeňství je Potěmkinova vesnice. Falšovali mé zdravotní zprávy. Milost mi slíbil už Havel

Prezident Miloš Zeman udělil milost asi nejznámějšímu českému vězni a usvědčenému dvojnásobnému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Ten v úterý opustil věznici v Rýnovicích, před kterou čekalo mnoho novinářů. Jaká byla jeho první slova na svobodě, si můžete přečíst v článku.

Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrah Jiří Kajínek poté, co opustil vězení.

Vrah Jiří Kajínek poté, co opustil vězení. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Kajínek nejprve pronesl před novináři krátký projev, pak dal prostor pro dotazy, které mohli pokládat všichni novináři. Upozorňujeme, že dotazy nejsou od redaktorky Českého rozhlasu.

"Rád bych vám všem poděkoval, že jste tady na mě čekali. Před mnoha lety jsem měl představu, že až nastane tento den, vyjdu z věznice Mírov, vyjdu z brány a půjdu pěšky sám, nikdo tam nebude a půjdu pěšky do Mohelnice. S tím, že si to užiju, že tam budu sám a ta svoboda tím pro mě začíná.

Ve čtvrtek minulý týden za mnou přišel ředitel věznice a říká mi: Každým dnem čekáme, že budete propuštěn, tak se na to připravte. Vzhledem k té mé představě jsem ho požádal, jestli bych nemohl z věznice odejít nepozorovaně, abych mohl jít pěšky alespoň do Jablonce. Ředitel mi řekl, že to nepřipadá v úvahu, že jsem řadový vězeň jako všichni ostatní, takže musím přes tu bránu projít. Řekl jsem dobrá, tak já přes ni projdu a nechte to dál na mně.

Omilostněný vrah Kajínek opustil rýnovickou věznici. Doufá v obnovu procesu

Číst článek

V sobotu dopoledne za mnou ředitel poslal dva své lidi, kteří mi řekli: Ředitel vám nabízí, že se můžete vyhnout novinářům. Řekl jsem, že vzhledem k tomu, že ti lidé tam na mě čekají od čtvrtka, tak by bylo sprosté se jim vyhnout, takže se jim vyhnout nechci. Řekněte řediteli, že půjdu přes bránu jako každý řadový vězeň.

Večer v 18.30 mě navštívil ředitel přímo v cele, kde mi řekl, že jsme si ve čtvrtek nerozuměli, že mi nabízí, že do věznice pro mě může přijet, koho určím. Z věznice že mě odvezou, tak že se novinářům vyhnu. Zopakoval jsem, že se vám vyhnout nechci, že vám chci poděkovat, že jste tady na mě čekali.

Chtěl bych strašně moc poděkovat všem lidem, kteří mě za ty roky podporovali, dodávali mi síly, snažili se mi pomáhat.

Pokud máte nějaké otázky, ptejte se...," uzavřel úvodní proslov omilosněný Kajínek.

Kam půjdete?
Samozřejmě to vím, ale odpovím možná trošku jinak. Před pár dny Vojtěch Pokoš v televizi několikrát vykládal, jak se strašně bojí a jaký má strach. A nikdo v té televizi neukázal, kde Vojtěch Pokoš bydlí. A mně přijde docela nefér, že by někdo měl vědět, kde bydlím já. Protože jsem skoro v podobné pozici. Mnoho let poslouchám, jestli mi náhodou není líp ve vězení, že tam mě aspoň nikdo nezabije, než vyjdu na svobodu, a že tady mě hned zlikvidují. Vždycky odpovídám: Radši umřu na svobodě, než abych živořil ve vězení. Ale zdůrazňuju, rozhodně se nebojím, ale byl bych rád, kdybyste mě zkusili pochopit, že skutečně není třeba, aby každý věděl, že bydlím v tomhle baráku, v tomhle bytě. Proč by to měli lidi vědět?

Vrah Jiří Kajínek poté, co opustil vězení. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Jak jste snášel čekání od té doby, co pan prezident oznámil, že vám chce dát milost? Přece jenom se to táhlo poměrně dlouho.
Ano, táhlo se to, ale tím, jak Miloš Zeman řekl v Čáslavi na náměstí, že vážně uvažuje o milosti, tak tím pro mě vlastně začínal zázrak. Uskutečnění zázraku. Já čekám 23 let a pravda je taková, že samozřejmě by bylo ideální, kdyby pan prezident vyhlásil milost a pak k tomu něco řekl, jak se to běžně dělá. Ale já, i kdybych měl dennodenně další měsíc čekat, tak pořád musím samozřejmě být panu Zemanovi vděčný.

Koho chcete vidět jako prvního?
Tak už jsem viděl vás. Viděl jsem mnoho lidí, kteří mi fandí. Je to strašně příjemné a vážím si toho. Uvidíme, to je všechno jasné, jak to bude, a já bych snad měl mít také nějaké soukromí. Zkuste mě pochopit.

Abstinent

Jaké jsou vaše pracovní plány?
Mám různé nabídky na různé práce, některé fakt zajímavé. Jako třeba, že bych mohl být účastníkem nějakých firem. Jsem ve vězení 23 let a dobře víte, že za pět let se doba změní. Potřebuju se nadechnout, rozhlédnout se, zvážit situaci. Uvidí se, co bude dál. Říkat, že to mám naplánované do detailu, je hloupost.

Máte z něčeho na svobodě po takové době obavy? Mohlo by vás něco překvapit?
Vždycky jsem se musel smát takovým věcem, že nedokážu jít do kopce a neumím si koupit rohlík. Nechci si z toho dělat legraci, ale tohle je vážně úsměvné. Mám představu, kolik stojí husa v obchodě, takže si půjdu koupit husu a upeču si ji. I kdybych měl jíst suché kůrky pod mostem, tak ta svoboda je pro mě něco nenahraditelného.

Budete pokračovat v psaní své knihy, máte připravený druhý díl?
Mám připravený druhý díl, ale nebudu teď říkat, jestli za týden nebo za měsíc nebo za půl roku. Opravdu nevím, co se teď bude odehrávat. Budu vycházet z reality, která nastane.

Zeman rozhodl, Kajínek bude do pár hodin volný. Za mřížemi strávil 23 let

Číst článek

Poměrně dlouhou dobu jste neměl ani kapku alkoholu. Dopřejete si něco na svobodě, a co?
Nedopřeju si žádný alkohol, protože jsem abstinent, i když se to někomu nebude pozdávat. Nepil jsem alkohol nikdy a pít ho nebudu. Aspoň tak si to zatím přestavuju, možná za měsíc se někde potkáme, řeknete mi: dejte si se mnou panáka, tak to bude možná jinak. Zatím je to ale tak, že jsem abstinent, nekouřím, neberu drogy. Vždycky říkám, každý ať si dělá, co chce, pokud tím samozřejmě neubližuje druhým. To je stará pravda. Ale dobré jídlo to ano.

Cvičil jste?
Snažil jsem se udržovat tak, abych mohl jednou vyjít a mohli jste se mě na něco zeptat, když bude potřeba.

Vězni mi to přejí

Co vám říkali vězni, když jste opouštěl celu?
Vězni i pracovníci věznice mi to všichni strašně moc přejí. Mám zatím informace takové, že mi všichni fandili, všichni mi přáli odchod z věznice. Myslím, že je docela veřejným tajemstvím, že moje odsouzení není v pořádku a že jsem ve vězení na doživotí být neměl.

Měl jste představu o tom, co vás na svobodě čeká?
Viděl jsem vás ve zprávách, díval jsem se na televizi, takže jsem věděl, jak se to tady vyvíjí. A právě proto jsem se vám nechtěl vyhnout, protože by to vůči vám nebylo fér.

Pošlete rozsudky, telefonoval Hrad na ministerstvo spravedlnosti. Pak Zeman oznámil, že dá Kajínkovi milost

Číst článek

Budete pokračovat v dalších soudních líčeních v souvislosti s očištěním vlastního jména?
23 let jsem se snažil dokázat, že jsem odsouzen za něco, co jsem neudělal. Jak se vyvíjely soudy a jak přistupovaly soudy k obnovám řízení, možná že většina z vás si dokonce pamatuje, kdy soudce Bouček se skutečně protizákonně radil se Senátem proti rozhodnutí, kdy jedna televize odvysílal přímo nahrávku, kdy soudce Bouček pomlouval všechny, mluvil o těch lidech jako o verbeži, takže bylo zřejmé, že soudce Bouček je podjatý, bylo zřejmé, že jedná protizákonně, ale naše justice to vyhodnotila tak, že řekla: "Tento důkaz byl získaný nezákonně, my jsme vám to nepovolili nahrát, tak se to nestalo." To se samozřejmě nikdy stát nemůže, protože vám nikdo nepovolí nahrávat nezákonné jednání soudce. Dělají si z nás trošku legraci. Ale chci tím říct, že rozhodně bych se rád dostal k tomu, aby se ta věc vyřešila. Ale jak to bude, ukáže čas.

Jdete celkem nalehko. To je veškerý váš majetek?
Všechny věci, které jsem měl, jsem nechal ve věznici a rozdal potřebným vězňům.

Co to bylo třeba?
Televize, rádio, Playstation, oblečení, jídlo, hygiena, knihy. Prostě všechno, co jsem potřeboval v cele mít, tak to jsem tam měl, to tam všechno zůstalo. Vzal jsem si tohle, kdyby začalo pršet. Ale zatím je teplo, tak jsem šel v tílku. Doufám, že vás to nějak nepohoršuje.

Propuštěný Jiří Kajínek. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Kolik jste dostal na cestu domů?
To si z vás dělají srandu. Oni vám vypráví o 120 korunách. Ještě bych rád poděkoval tomu pánovi, co mi přinesl tisíc korun. Je to moc hezké, děkuju moc. Ale skutečně nepotřebuju takové peníze. Měl jsem svoje finanční prostředky, takže mám dostatek peněz na to, abych si mohl jít koupit i oblečení.

Vězeň DUL3X6

Bude vám po někom z vězení smutno?
Smutno mi po nikom nebude, i když ve vězení jsem potkal pár docela normálních lidí. Ale samozřejmě jsem rád, že jsem z vězení pryč. Myslím, že ještě přijde čas, kdy se k těmto otázkám budu moc vyjádřit, kdy budu moc říct o vězení mnohem víc, protože vězeňství je jedna velká Potěmkinova vesnice. Jste oblbování, ohlupováni, tak to je normální. Myslím si, že přijde čas, kdy budu moc některé věci říkat a budu je moct dokazovat a pak uvidíme. Budu rád, když mi někdo bude oponovat, protože oproti těm ostatním nelžu. To je mezi námi ten rozdíl, mezi vězeňskou službou a mnou.

Máte v hlavě pořád svoje číslo?
Číslo se dneska vlastně nepoužívá. Ale moje číslo je DUL3X6. To je moje vězeňské číslo. Nemám důvod si ho pamatovat. Nejsem sběratel věcí a nehromadím věci.

Kajínkovy rozsudky v 19 bodech. Návrat do společnosti je nemožný, dlouhý trest nepomůže, psali znalci

Číst článek

Co třeba telefon? Máte nějaký?
Telefon nemám, ale taky si ho pořídím. Všechno přijde. Nemusí to být okamžitě. Znovu opakuji: rozkoukám se. Budu rád, když se budu moc nadechnout, rozkoukat se, a uvidím, jaká bude realita. Podle toho budu reagovat dál.

Víte o tom, že lidi vás určitě budou poznávat na ulici.
Mým cílem, když jsem v roce 2000 utíkal z Mírova, bylo docílit obnovy řízení. Rozhodně nebylo mým cílem se nějak zviditelnit a být známým člověkem. A to, že jsem dneska trošku známý, že mě třeba někdo potká, pozná mě... To je druhotná věc mé akce. Někteří lidé dělají všechno proto, aby se dostali do televize, aby mohli být v novinách, já jsem pro to neudělal vůbec nic. Jenom jsem se chtěl dostat na svobodu a docílit toho, že soud rozhodne, že jsem nespravedlivě ve vězení. A tohle to je následek toho. Ale mým cílem nebylo, abych tady stál před vámi.

Jak se tedy vypořádáte s lidmi, kteří vás budou zastavovat na ulici?
Myslím, že vidíte, že nemám problémy s lidmi mluvit a poděkovat jim.

Budu volit Zemana, tvrdí Kajínek

Abyste dneska dojel domů.
Doufám, že mě necháte. Doufám, že mi to umožníte. Už jste tady dlouho, tak třeba taky budete chtít jet domů.

Máte nějaký vzkaz pro pana prezidenta?
V roce 2002 mi Václav Havel slíbil milost. Že než odejde z úřadu, tak mi udělí milost. Ve vězení jsem čekal, probděl jsem několik nocí s tím, že jsem doufal, že to tak bude. Nenapadlo by mě nikdy, že Václav Havel nedodrží svůj slib. On ho nedodržel s tím, že řekl: "Já vám milost dávat nebudu. Dá vám ji ten, co přijde po mně." Přišel Václav Klaus a ten mi 10 let sliboval, že můj případ sleduje, že můj případ vyřeší, ať vydržím, že se z toho vězení dostanu jeho pomocí. Po 10 letech Václav Klaus udělil amnestii a na milosti už nedošlo. Přišel prezident Miloš Zeman a ten mi neslíbil nic. Ale od začátku, hned druhý den, co byl zvolen, možná pamatujete, byl zvolen v sobotu, v neděli byl v Partii na Primě, kde na otázku, jestli mi udělí milost, odpověděl, že ne, ale že se přimlouvá za nový proces mimo Plzeň, protože Plzeň je podjatá. Pan prezident se přimlouval přes čtyři roky. Pořád o tom mluvil, přes čtyři roky se přimlouval a justice se k tomu postavila tak, že jakmile je jednou rozhodnuto, tak už se jinak rozhodovat nebude. Takže osobně si to vysvětluji tak, že prezident Zeman se rozhodl, že věci vezme do svých rukou, a rozhodl se pro milosrdenství. On neřekl, že jsem nevinný, ale rozhodl se pro milosrdenství, za které jsem mu vděčný.

Každé pravidlo má své výjimky, vysvětloval Zeman milost pro Kajínka. Považuje ji za nezbytnou

Číst článek

Budou brzo volby. Je to jistý hlas?
Koho byste volil vy?

Jirka na Hrad (výkřik z davu).
To ne. To opravdu ne.

Jak vypadaly poslední hodiny před propuštěním. Jak jste je prožíval?
Sledoval jsem televizi, sledoval jsem zprávy, co se děje, a čekal jsem. Čekal jsem, až pan prezident rozhodne.

A neutíkal vám čas paradoxně pomaleji, když už jste věděl, že ta milost bude?
Ne. Pro mě to bylo naprosto úžasné, protože pan prezident to řekl veřejně, že mi milost udělí. A to pro mě bylo závazné. Samozřejmě, mám špatnou zkušenost s prezidenty před ním, takže jsem stál nohama na zemi a nelítal jsem hlavou v oblacích a čekal jsem. Ale čekal jsem s nadšením.

Chystáte se jet do rodných Prachovic?
Myslím, že určitě se tam taky dostanu.

Měl jste nějakou návštěvu v těch posledních dnech?
Ne. Od toho momentu ne.

Klíma mi nabídl bydlení, informoval

Co zdraví? Je všechno v pořádku po těch letech?
To by bylo na hodně dlouhé vyprávění, ale myslím, že k tomu se taky dostanu postupem času. Vězeňská služba se tváří tak, že když jsem přišel do vězení, tak jsem byl hodně nemocný člověk a vězeňská služba mě vyléčila. Takže bych všem doporučoval, kdo má nějaké zdravotní potíže, aby nastoupili do vězení, protože z vězení vyjdou úplně nejzdravější. Nevím, jestli znáte skutečnost, ve vězení jsou zdravotní klasifikace: A má ten nejzdravější, pak je B, to je hůř a tak dále, C, D, E a pak už jsou ti, kteří už úplně nepracují. Někdy v roce 1990 jsem měl DX, to znamená, že jsem nesměl pracovat, mohl jsem dělat jenom administrativní práci, takže jsem dělal pro vězně platy a tak dál. A postupem času jsem žádal mnohokrát vězeňskou službu o práci. Dvacet let mi vykládali, že pracovat nemůžu, a před rokem přišli s tím, že jsem úplně zdravý a že teď bych měl začít pracovat, protože za 22 let jsem se uzdravil ve vězení, jsem nejzdravější. Realita je taková, že někdo zmanipuloval zdravotní dokumentaci, ale to je tak na dlouho, že vás s tím tady dnes nebudu zdržovat. Pravda je prostě taková, že nejsem zdravý člověk, i když tak vypadám.

Median: S milostí pro vraha Kajínka souhlasí víc než polovina Čechů

Číst článek

Co vaše oči?
Mé oči jsou takové, že přečtu i to, co je tady napsáno. Takže čtu bez brýlí, píšu bez brýlí, ani žádné nemám. Když jsem viděl jednu paní grafoložku, jak hodnotí mé písmo, nechci být ošklivý, je to tím, že před 17 lety jsem navrhnul vězeňské službě, ať mi povolí počítač s tiskárnou, že si je koupím, že si je budu provozovat. Vězeňská služba řekla, že je to velice dobrý nápad, že to budou zvažovat. Zvažují to 17 let a 17 let po mně nikdo nic nepřečte. Takže i ti pracovníci věznice, když něco napíšu, tak oni to nepřečtou. Tak pak musí přijít někdo, kdo to přepíše. K tomu písmu jsem se dopracoval tak, že jsem dřív psal na psacím stroji a v roce 2000 jsem musel začít psát rukou, takže jsem psal velkými tiskacími písmeny. Ale protože jsem napsal tisíce a tisíce dopisů, tak to písmo se mi zdeformovalo, že jsem psal tak strašně rychle, že to přečte ten, kdo to písmo přečte, ale většina to nepřečte.

Psal jste si s fanynkami. Ty teď nebudou vědět, kam psát.
Snažil jsem se odepsat opravu všem. Pokud těch dopisů bylo příliš, tak to někdy nešlo. Pokud to šlo, tak jsem se snažil odpovídat na všechny dopisy.

Budete chtít obnovu procesu?
Rád bych obnovu procesu, ale to bude ještě chvilku trvat, než se pro to připraví podklady. Myslím si, že se to povede, ale třeba se to nepovede. Uvidíme.

Vrah Jiří Kajínek poté, co opustil vězení. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Bude druhý díl Kajínka?
To opravdu netuším. Záleží na tom, kdo by ho chtěl natočit. Uvidíme. Zatím tu informaci nemám.

Co pana Klímu? Navštívíte ho? Prý vám nabídl bydlení.
Pan Klíma mi nabídl bydlení. Je to od něj hezké, ale jsem opravdu samostatný, soběstačný. Možná to vypadá, že po 23 letech to tak nebude, ale.. Vězeňská služba, znovu opakuji, vás oblbuje. Jestliže vám začnu vykládat, že lidi, kteří jsou ve vězení tři roky, tak musejí jít na předvýstupní oddělení, aby se naučili, jak se otevírá tramvaj, tak to znamená, že do vězení přijeli tak hloupí, že tramvaj neuměli otevřít ani před třemi roky. To snad každému dochází, že jsou to hlouposti. Za 23 let jsem nebyl na předvýstupním oddělení a myslím, že mi to nebude scházet.

Budete pořádat nějaké veřejné besedy?
Mám nabídky, ale říkám znovu, nechte mě trochu vydechnout a uvidím, co se stane a nestane.

Jaká bude dnešní večeře?
Ještě to nevím. Možná si ji uvařím sám, možná mi ji někdo uvaří.

Máte odvoz?
Tady požádám někoho, aby mě odvezl.

Šárka Škapiková, pj, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme