Vězeň požadoval deset milionů korun a propuštění. Hrozil otrávením pitné vody

Policie navrhla obžalovat osmadvacetiletého vězně za to, že hrozil otrávením pitné vody v České republice. Za vyhrožování teroristickým trestným činem a za šíření poplašné zprávy mu hrozí až 12 let vězení. Uvedl to v úterý mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle něj se muž k činu přiznal. Řekl, že se inspiroval televizním seriálem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Martin Pekárek/CNC | Zdroj: Profimedia

Obviněný Čech rozeslal podle policie loni v srpnu z věznice, kde si odpykával trest, několik dopisů úřadům i sdělovacím prostředkům. Záměrně je psal s pravopisnými chybami a s nesprávnou stylistikou, aby vyvolal dojem, že autorem je cizinec.

Vyhrožoval premiérovi zabitím, od soudu odešel s podmínkou. ‚Hrozba se blížila nule,‘ řekl žalobce

Číst článek

Pachatel žádal předání deseti milionů korun v neoznačených bankovkách na konkrétním místě a v konkrétním čase. „Pokud by požadavkům nebylo vyhověno, mělo dojít k otravě pitné vody v šesti neupřesněných českých městech,“ uvedl Ibehej.

Požadoval taky své propuštění z vězení. „Podstatou jednoho dopisu bylo sdělení, že do určitého časového horizontu má dojít k propuštění mužů a žen ze všech českých věznic, jejichž příjmení začínají konkrétními pěti písmeny. Počáteční písmeno příjmení obviněného muže bylo jedním z nich,“ vysvětlil mluvčí.

„Po přiznání muž odůvodnil své jednání osobními a rodinnými problémy," dodal Ibehej.

Kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, které rozhodne o podání obžaloby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme