Vězení ve Vyšních Lhotách má ulehčit tomu ostravskému. Stavějí ho i sami vězni

Každý den vyjíždí z ostravské věznice směrem do Beskyd nezvyklý autobus. Veze trestance, kteří si pro sebe stavějí nové vězení v objektu bývalého uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách. Káznice má ulehčit těm přeplněným, jako je třeba Ostrava Heřmanice. Odsouzení vyrábějí dokonce i mříže, přes které se budou dívat na svobodu. Andrea Čánová natočila v přísně střeženém areálu reportáž Zblízka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěný areál ve Vyšních Lhotách | Foto: Andrea Čánová

Svářečský mistr Milan Spodek dává do pořádku oplocení a k ruce má partu trestanců.

„Aby nám tady nelezla zvěř, králíci. A potom tam dáváme konzoly na ostnatý drát, které tam musí být,“ vysvětluje.

Stavějí si hráz mezi svobodou a trestem. Je mezi nimi i osmadvacetiletý Jindra , plachý kluk. Dostal se za mříže, protože jel autem bez řidičáku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V budoucí věznici ve Vyšných Lhotách natáčela redaktorka Andrea Čánová

„Moje hloupost. Poprvé. Na rok,“ říká. Je rád, že nová věznice pomůže vyřešit přeplněnost té stávající: „V Heřmanicích to bylo neúnosné, přeplněné, hodně lidí na pokoji.“

Před hlavní bránou zahlédnu muže, který zvídavě nakukuje dovnitř: „Byl jsem tady v pětaosmdesátém na vojně. Říkal jsem si, jako to tady asi vypadá. Na Prašivou, na vrch jsme běhali s plnou polní.“

„Má svoje zážitky, mě to nic neříká,“ směje se s nadhledem zkušené manželky paní Renáta.

Dávat rozkazy dozorcům a odsouzeným je šéf heřmanické věznice Petr Kadlec zvyklý. V bývalém uprchlickém táboře ale na něj číhají jiné nástrahy. „Ne vždy jsme schopni dohledat příslušnou dokumentaci. K čemu není dokumentace, musí se vytvořit nová. Tady se pomalu, ale jistě dělají úpravy. Byly tady dveře, ty jsou pryč a budou tady standardní katry,“ popisuje.

„To byly původně turecké záchody a teď se to předělává na normální. Osm a ještě pět,“ vysvětluje na toaletách zedník Láďa z nedaleké vesnice.

Ministerstvo spravedlnosti otevře ještě letos tři nové věznice

Číst článek

Věznice má zájem o to, aby co nejvíce zaměstnanců bylo z blízkého okolí. „Už z toho důvodu, že jsou lépe dosažitelní pro objekt v případě, že dojde k nějaké mimořádné události,“ říká Petr Kadlec.

Zaměstnávání místních ale není hlavní důvod, proč se věznice pro 300 mužů staví. V přepočtu odsouzených na počet obyvatel patří Česko na špičku zemí Evropské unie. Více vězňů už mají jen pobaltské státy. Do konce roku proto vznikne v celé republice dalších 1200 míst v nových káznicích.

Vězení ve Vyšních Lhotách. Budoucí cela pro vězně | Foto: Andrea Čánová

„Vězeňská služba nezahálí, reaguje na dramatickou přeplněnost českých věznic, která se místy pohybuje až přes 130 procent,“ říká náměstek ministra spravedlnosti za ODS Daniel Volák.

Za mřížemi sedí v Česku v současné době 23 tisíce odsouzených. A to se ještě dalších pět tisíc trestu vyhýbá. V zimě navíc počty lidí tradičně vzrostou. První vězni se do nové káznice, kterou sami v podhůří Beskyd pomáhají budovat, přesunou na podzim.


Zvětšit mapu

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme