Vězení místo školy. V Česku je za mřížemi přes 80 mladistvých, mají přísnější režim než dospělí

V českých věznicích nejsou jen dospělí odsouzení. Za mřížemi je i přes osm desítek mladistvých. Vyplývá to z údajů vězeňské služby. Pod přísným dozorem si tam odpykávají tresty hlavně za drogové delikty nebo násilí včetně vražd.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: kabbagesaver/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Vězení například nejspíš čeká sedmnáctiletého mladíka bez domova, který podle vyšetřovatelů s dalšími dvěma v květnu ubil jiného bezdomovce na Přerovsku. Mrtvé tělo se našlo druhý den v řece Bečvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vězení místo školy. V Česku je za mřížemi přes 80 mladistvých, mají přísnější režim než dospělí. Natáčela Evelyna Kulíšková

Ve výkonu trestu nebo vazby je aktuálně v českých věznicích 83 mladistvých, většinou jde o chlapce. Dívek je devět.

„Mladiství se do vězení nejčastěji dostávají za násilnou trestnou činnost nebo za loupeže a majetkovou trestnou činnost, zejména za loupežná přepadení. Často je to i trestná činnost páchaná v souvislosti s užíváním drog,“ řekl Radiožurnálu Robert Blanda z generálního ředitelství vězeňské služby.

Firmy mají stále větší zájem o zaměstnávání vězňů. V Ostravě už ale odsouzení došli

Číst článek

Mladiství si odpykávají tresty na čtyřech místech v Česku. Dívky ve Světlé nad Sázavou, chlapci pak mají speciální oddělení ve věznici v Heřmanicích a v Pardubicích. Káznice určená přímo pro mladistvé muže je pak ve Všehrdech u Chomutova.

Podle mluvčí věznice Všehrdy Bronislavy Vetešníkové mají mladiství přísnější režim než dospělí. „Neuznávají autoritu a agresivitu vnímají jako běžnou součást života. Takže musí být pod neustálým dozorem," vysvětluje.

Od letošního ledna do května policie eviduje zhruba 1150 trestných činů spáchaných dětmi mezi 15 a 18 lety. Zhruba po stovce případů to byly drogové delikty, úmyslné ublížení na zdraví a vloupání.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme