Vězeňská služba bude propouštět. Potvrdil to její nový šéf

Vězeňské službě v letošním rozpočtu chybí na provoz několik desítek milionů korun. Ani v příštím roce s navýšením příjmů nepočítá. Plánuje proto propouštění. První den ve funkci to potvrdil nový ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (uprostřed) a nový generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal | Foto: ČTK

„Bude proveden určitý audit veškeré činnosti ve vězeňské službě. A pakliže se zjistí, že některé činnosti se dají například zdvojit, či jsou zbytné, budeme muset přistoupit i k těmto krokům,“ uvedl Dohnal.

Zdůraznil, že službu chce nejdříve stabilizovat. K úsporám chce dojít i reorganizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svých záměrech mluvil nový ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal

„Konkrétní představu v číslech, kolik lidí by mělo odejít, v žádném případě nemám. To musí nejdříve podložit audit. V současné době se vážně zabýváme reorganizací zdravotnické služby,“ poznamenal Dohnal s tím, že tato reorganizace by měla proběhnout v příštím roce.

Vězeňské službě se peníze nedostávají už několik let. Chybí například peníze na energie. A některé faktury proto budou věznice platit se zpožděním.

„Děláme vše pro to, abychom dostáli svým závazkům, ale v případě, že nebudeme mít dostatek prostředků, tak některé platby budeme muset odsunout na příští rok,“ řekl šéf vězeňské služby.

Za velký problém označil přeplněnost věznic, a to právě s ohledem na finance. A v této souvislosti za jeden ze svých hlavních úkolů Petr Dohnal považuje udržení příjmů příslušníků služby.

Elektronické náramky budou možná od května

Přeplněným věznicím měly ulevit elektronické náramky. Jejich testovací provoz skončil v sobotu a ministerstvo spravedlnosti je s výsledky spokojeno.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka se systém osvědčil a resort proto vypíše na dodavatele systému tendr. Čeká, že ideálně se projekt elektronických náramků v ostrém provozu spustí příští rok v květnu.

„Bude to výběrové řízení jako každé jiné, to znamená, že to bude chvilku trvat, než se podaří najít dodavatele. Ten zájem na trhu, předpokládám, bude,“ uvedl Blažek.

Podle ministra by soudy měly začít ukládat mnohem víc alternativních trestů, ať už domácí vězení, nebo podmínečné propouštění za méně závažné přečiny.

Vězeňská služba byla bez šéfa zhruba tři týdny. Předchozí ředitel Jiří Tregler rezignoval na svou funkci v půlce listopadu. Řekl, že ho k tomu vedly osobní důvody, včetně zdravotních.

Milan Kopp, Martin Drtina, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme