Vězeňská stráž bude mít zřejmě větší kompetence

Pašování drog a působení mafií ve věznicích chce vláda postavit překážku v podobě novely příslušného zákona. Vězeňská stráž by mohla například využívat odposlechy, nasazovat informátory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení | Foto: Vězeňská služba ČR

Strážci by také měli právo perlustrovat lidi v blízkosti věznice. Při podezření by proti osobě mohli zakročit sami, nemuseli by čekat na policii. V mimořádné situaci by naopak stráž musela pomoci policii nebo při záchranných a humanitárních operacích v zahraničí.

Odposlechy a informátory mohly dosud používat jen policie a tajné služby. Rozšíření pravomocí ostarhy věznic si vyžádal zejména příliv ruskojazyčných gangů. Jejich bossové jsou schopni organizovat trestnou činnost i za mřížemi. Jak řekl Radiožurnálu zástupce ředitele heřmanické věznice Josef Hrabina se současnými technickými prostředky proti nim bojovat efektivně nemohou.

K platnosti novely je ještě třeba souhlasu parlamentu a prezidenta republiky.

Vláda také prosazuje novelu zákona o České obchodní inspekci, která by umožnila dávat zabavené falšované zboží na humanitární účely. Ze zboží by se musela bez jeho poškození odstranit falešná značka a muselo by být zdravotně nezávadné. Novela však pamatuje i sankce vůči tomu, kdo falzifikáty prodává.

Milan Kopp, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme