Vězněné Rusky z kapely Pussy Riot podpořil i Karel Schwarzenberg

V Praze začíná Týden svobody - akce, která má upozornit na porušování základních lidských práv. V dolní části Václavského náměstí vyrostla 30 metrů dlouhá zeď, na kterou mohou lidé psát vzkazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg podpořil vzkazem vězněné členky kapely Pussy Riot | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Mottem druhého ročníku Týdne svobody je ‚Svoboda slova‘ a organizátoři si jako aktuální příklad vybrali ruskou kapelu Pussy Riot, jejíž tři členky jsou za kritiku politiky prezidenta Putina ve vězení.

„Pussy Riot je ruská punkrocková kapela, jejíž členky opakovaně v Moskvě vystupují proti Putinovu režimu a za svoje činy byly v březnu letošního roku tři domnělé členky kapely Pussy Riot uvězněny. V současné době jim hrozí 7 let vězení. Nám přijde alarmující, že i v Evropě existují země, kde lidé stále musí čelit porušování svobody slova a rozhodli jsme se je tímto způsobem podpořit," vysvětlila Pavla Kantnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zeď se vzkazy pro kapelu Pussy Riot se byl podívat i reportér Jan Herget

Zeď na Můstku je obdobou Lennonovy zdi, která kdysi bývala na Malé Straně. První, kdo vězněným Ruskám symbolicky poslal vzkaz, byl ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Šéf české diplomacie doslova napsal: ‚Velice vás obdivuji, držte se. I Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme.‘ Ministr pak připojil malé vyznání členkám kapely. „Holky z Pussy Riot jsou opravdu báječné. Já je opravdu obdivuji, protože mají odvahu. Jsou krásné, mají smysl pro humor a mají kuráž," dodal.

Na zeď může psát kdokoli, a to dnes i zítra. Celou plochu poté organizátoři nafilmují a umístí na internet, aby se poselství za svobodu slova dostalo do všech koutů světa. Pak se část zdi přesune na Střelecký ostrov.

Jan Herget, Tereza Jelínková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme