Věznění zákonodárci by neměli pobírat plat. Návrh ODS zřejmě podpoří i ČSSD

Bez náhrad, benefitů a také bez platu by měli být poslanci a senátoři, kteří se ocitnou ve vězení. S návrhem přišla Občanská demokratická strana. Zdůvodňuje ho tím, že ve vězení zákonodárci nemohou řádně vykonávat mandát. Pokud kabinet nebude mít dnes k návrhu připomínky, poslanci se jím budou zabývat už na své únorové schůzi. Proti není ani ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Podle návrhu ODS by peníze pravomocně odsouzeným zákonodárcům příslušná komora parlamentu přestala posílat po nástupu do vězení.

„Náhrady již v tuto chvíli nevyplácí kancelář sněmovny rozhodnutím paní předsedkyně Němcové ani v případech vazebně stíhaných. My se samozřejmě nechceme zabývat vazebně stíhanými, tam ten člověk je nevinný, ale v případech, kde došlo k odsouzení, osoba sedí ve vězení, abych to řekl natvrdo, nemá nárok na to, aby pobírala plat v jakémkoli tělese, natož v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu,“ řekl poslanec za ODS Marek Benda.

Návrh dnes projedná vláda, podle předběžného stanoviska by k němu neměla mít výhrady.

Proti nejsou ani sociální demokraté, jak potvrzuje šéf jejich poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

„My jsme určitě o té věci ochotní diskutovat, pokud se bude týkat odsouzených poslanců, kteří musí nastoupit výkon trestu. A pak je logické, že někdo, kdo se nedostavuje na místo výkonu práce, by neměl pobírat plat. To je, myslím, věc, o které se dá diskutovat a samozřejmě, bude-li tady takový návrh, tak jsme ochotní jej propustit do druhého čtení a bavit se o těch nuancích,“ uvedl Tejc.

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme